September 28, 2020, 7:58 pm

МУЦУНСКИ: Јас сум Македонец од Република Македонија, тоа не може да го смени ниту еден договор

Поврзано

TPAMП ДОАЃА ВО СРБИЈА: Гренел потврди дека Претседателот на САД доаѓа во Србија со неговата ќерка Иванка

SRBI, VIDEĆETE TRAMPA! GRENEL POTVRDIO: Tramp dolazi u Srbiju! EVO KAKO GA JE VUČIĆ UBEDIO! Специјалниот претставник на претседателот Доналд...

Aмбасадите во паниka по апceњето на припадници на ИCИC во Македонија

Нема информација кои витални објекти биле потенцијална мета за напад. Она што го потврдуваат од МВР за „360 степени“...

Цеца: „Не ми е должност да го воспитувам внукот“

Цеца Ражнатовиќ ужива во новата улога на баба, а откако го доби внукот Жељко на нејзината среќа и нема...
- Advertisement -

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски при своето гостување на „Топ Тема“ посочи дека тој се чувствува како Македонец од Република Македонија и тоа не може ниту еден договор да го смени. А, најмалку власта предводена од СДСМ да забрани самоопределување на граѓаните.


Разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е што ние велиме дека Преспанскиот договор и неговата содржина не ја прифаќаме. Јас не прифаќам да ми се наруши правото на самоопределување. Јас сум Македонец од Република Македонија, нагласи Муцунски.

Муцунски додаде дека тој се чувствува како Македонец од Република Македонија. И така се чувствува доста големо мнозинство на наши граѓани.

Доколку ВМРО-ДПМНЕ обезбеди двотретинско мнозинство и бадентерово двотретинско мнозинство сме подготвени да пристапиме кон уставни промени. А, реалноста ќе ја кажат граѓаните на 12-ти април, истакна Муцунски.

Муцунски појасни дека е убеден да неговата генерација на политичари ќе го доживее моментот да оваа земја повторно се вика Република Македонија.

Latest News

Крузер од Малта со зapaзен екипаж плови низ грчките острови

Дванаесет членови на екипажот на крузерот со повеќе од 1.500 луѓе кои ги обиколија грчките острови беа тестирани на...

(Видео) Ѓоковиќ цeнзуриран: Дpcко прeкината прес конференцијата на најдобриот светски тенисер

Најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ, кој се подготвува за својот прв меч на „Ролан Гарос“ денеска беше нeпријатно изненаден, откако неговата редовна...

ВМРО-ДПМНЕ: Вечерва Заев докажа дека е cpам за Македонија

Вечерашното гостување на Зоран Заев е срaм за Република Македонија. Срaмота е премиер да не одговори на граѓаните за состојбата на државата, реагираат од...

Нема да се прогласи повторно кapантин

Нема да има кaрантин како мерка пpoтив ширењето на коpoнаворусот, најави премиерот Зоран Заев, бидејќи тоа ќе биде директно на штeта на економијата. Според него,...

Европската Комисија ја оcyди полициската бpyталност врз Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја оcyдува полициската бpyталност пpoтив лицата од ромcко потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА од Брисел. Многу...

More Articles Like This