МУ СЕ ИЗМЕШАА БРОЈКИТЕ: Розевите очила на Заев ја дуплираат платата на докторите

Поврзано

Боки 13 пoднeсe уште 30 кpивични пpијaви против функционери на влacтa, следуваат уште повеќе

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото...

Финансиска поддршка за компаниите кои ќе вработат млади до 29 години

Носителот на листа на изборна единица 3 и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска е во посета на...

На лидерот на СДСМ, Зоран Заев му се измешаа бројките за платите на медицинскиот кадар. Според Заев во периодот од декември 2017 година до февруари 20 20 година платите на медициснките лица се покачени, а според неговата пресметка тие изнесуваат 111.377 денари за доктори специјалисти,58.991 денари за докторите на медицина или општ лекар 50.376 денари кај медицинските сестри со висока стручна спрема, односно 38.182 денари кај медицинските сестри со средна стручна спрема.

Оттука платата според пресметката на Заев за специјалист е околу 110.000 денари, а фактите говорат дека нето платата е околу 55.000 денари. Или ништо од ветувањето дека основната плата на специјалистите ќе биде 100.000 денари.

Очигледно е, дека Заев прави некои пресметки кои му се само нему познати. А што се влегува во неговите пресметки знае само тој, зошто медицинските лица велат дека нивните плати не се толкава сума за која зборува Заев.

Колку за илустрација хирург со 20 години стаж,со минимум четири до пет дежурства, од кои треба да бидат празнични и викенд дежурства, и бодови за раководење може да достигне плата меѓу 110.000 и 120.000 денари

Пресметки на Заев за платите на медицинскиот персонал

Доктори специјалисти 111.377
Општ лекар 58.991
Сестрасовисокастручнаспрема 50.376
Сестрисосреднастручнаспрема 38.182

Колку реално изнесуваат платите(пресметка во хируршка дејност)

Бруто плата Нето плата
Доктор специјалист 85.000 55.500
Општ лекар 56.000 37.000
Сестра со висока стручна спрема 42.000 28.000

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести