Мy тpoпнaa нa вpaтa: Инcпeктopи co пoлициja вo кyќaтa нa лeкapoт кoj јa oпepиpaше жeнaтa штo ocтaнa бeз бyбpeг, jajик и мaткa

Поврзано

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

МПЦ со апел до власта: Да се одложи пописот по примерот на другите европски земји

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана...

Преговорите меѓу Македонија и ЕУ нема да почнат годинава, тврди бугарски аналитичар

Бугарскиот новинар, аналитичар и добар познавач на Западен Балкан, Николај Крстев, е уверен дека Македонија нема да ги почне...
- Advertisement -

Инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат вчера со полициска асистенција влегле во куќата на лекарот кој ја оперираше жената од Дебар која обелодени дека по породувањето излегла без матка, бубрег и јајник, дознава Фокус.

Се уште се чека потврда од ДЗСИ и Министерството за здравство.

Пред извесно време Јилдиз Веповска од Дебар, медицинска сестра од итната помош обелодени јавно дека при породување во болницата во Струга со царски рез останала без матка, бубрег и јајник. Иако не се чувствала добро, лекарот кој ја оперирал и дал отпусно писмо, а потоа била примена на скопската Клиника каде дознала дека останала без органи.

Нејзината бременост ја следел лекар од Струга во приватна ординација, која се наоѓала во неговатата приватна куќа. Истовремено, тој бил и директор и гинеколог во струшката болница. Иако тој ја следел бременоста, жената ја породил неговиот син, по што почнале компликациите.

Latest News

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

More Articles Like This