Навални итно пренесен во болницa

Поврзано

Руckaта амбасада со peakција до Буjap Ocmaни: Руcиja ќе ја има предвид солидарноста на Makeдонија со CAД

Руската амбасада со реакција на изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој на својот Твитер профил активностите...

Русија експресно возврати на caнкциите и протepaните дипломати

Русија на својата територија ќе забрани работа на фондации и невладини организаци кои ги контролира американскиот Стејт департмент и...

Му се зakaнуваат со нacилно xранење: Нaвални ослабнал 15 килограми поради штpaјkот со глад

Aдминистрацијата на затворот во кој се наоѓа рускиот опозиционер Алексеј Навални се заканува дека ќе го храни со сила,...
- Advertisement -

Уапсениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, е пренесен во болница поради можни респираторни заболувања и е тестиран на коронавирус, објави весникот „Известија“ повикувајќи се на затворската служба, пренесува „Ројтерс“.

Навални претходно изјави дека има треска и силна кашлица и дека тројца од 15-те затвореници во неговото одделение се лекуваат во болница од туберкулоза.

Четириесет и четиригодишниот Навални, еден од најистакнатите критичари на претседателот Владимир Путин, минатата недела објави дека штрајкува со глад.

Навални исто така тврди дека управата во затворот не му обезбедила соодветна медицинска нега за болките што ги има во грбот и нозете.

Latest News

3acтрелан вojник на АРМ на вoeниот полигон „Криволак” за време на воени вежби

На 17.04.2021 во 13,45 часот во Полициска станица Неготино било пријавено дека околу 13,00 часот при изведување воени вежби...

More Articles Like This