НАВЕДЕТЕ ГИ ВО CV: Четири вештини кои ќе го воодушеват секој работодавец!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Ако моментално сте во потрага по работа или сакате да го промените работното место, овие совети би можеле прилично да ви користат.

Ирската страница за понуда и барање работа „Jobs.ie“, открила кои вештини речиси секој работодавец ги посакува од потенционалниот вработен.

Со цел следниот разговор за работа да ви помине одлично, ве советуваме да се обидете да покажете дека ги поседувате следните четири карактеристики.

Мотивираност

„Кога работодавецот гледа дека сте мотивирани за работа, можноста за да ве вработи инстантно е отворена“, вели Кристофер Паје, главниот менаџер на „Jobs.ie“ страницата. Потрудете се околу своето CV, дојдете навреме, наспијте се и покажете дека многу ја сакате понудената работа.

Флексибилност

Доколку покажете дека сте подготвени за прилагодување на одредени новости, поинакво работно место, работно време и слично, на сите ќе им дадете до знаење дека работата е ваш приоритет и дека ја сфаќате многу сериозно. Ако на пример, сте се селеле поради работа, секако тоа наведете го за време на разговорот за работа.
Посветеност на деталите

Потрудете се да изработите совршенo CV. Во него нема простор за граматички грешки, непотребни работи или погрешна емаил адреса. „Ако забележам граматичка грешка во CV, веднаш го фрлам во ѓубре, без оглед на останатите работи. Ако некој достојно не се потрудил околу вакви ситници, какви грешки би правел пак на работа?“, истакнува Кристофер.
Отвореност и комуникативност

Секој работодавец сака да има вработен кој е подготвен на отворена комуникација со колегите, кој се труди да се поврзе со важни луѓе и кој, пред сè има почит кон сите. Добрата волја и пристојност исто така секогаш се повеќе од добредојдени, како во работното опкружување, така и во животот.

Актуелно

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Мицкоски: Идејата едно општество за сита заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата

-Идејата да се презентира едно општество за сите заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата затоа што сфативме дека сите овие политички...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Делчево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан МИцкоски оствари средва со жителите на Делчево. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/872118453196327

Мицкоски: Главниот фундамент поради кој ќе коалицираме со албанска партија е да се почитуваат законите подеднакво секаде

„Со политичките партии на Албанците во Македонија ќе седнеме веднаш после изборите и ќе отвориме преговори, разговори и ќе договараме. Но да видиме најпрвин...

Повеќе вести