September 28, 2021, 12:17 pm

Над 100 нобеловци и повеќе од 60 поранешни претседатели со отворено писмо до Бајден

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Повеќе од 60 поранешни шефови на држави и над 100 добитници на Нобелова награда го повикаа американскиот претседател Џо Бајден да го поддржи откажувањето од интелектуална сопственост за вакцините covid-19.

Ројтерс известува дека во писмото до Бајден, кое вчера им беше доставено на новинарите, се вели дека таквото одрекување ќе го охрабри производството на вакцини и ќе го забрза одговорот на пандемијата во посиромашните земји, инаку може да се чека со години.

Во писмото се бара американскиот претседател да го поддржи предлогот на Јужна Африка и Индија до Светската трговска организација (СТО) за привремено одрекување од правилата за интелектуална сопственост поврзани со вакцините и третманите против Ковид 19.

Агенцијата наведува дека потписниците на ова писмо наведуваат дека врз основа на моменталното темпо на производство на вакцини, повеќето сиромашни земји ќе мора да почекаат најмалку 2024 година за да постигнат масовна имунизација против КОВИД-19.

„Новите мутации на вирусот ќе продолжат да одземаат животи и да ја уништуваат нашата меѓусебно поврзана глобална економија сè додека сите, насекаде, немаат пристап до безбедна и ефикасна вакцина“, рече нобеловецот за економија Josephозеф Стиглиц.
Агенцијата наведува дека меѓу другите потписници се Франсоа Оланд, Мери Робинсон, Фернандо Енрике Кардосо, Хуан Мануел Сантос, Елен sonонсон-Серлиф, поранешни претседатели на Франција, Ирска, Бразил, Колумбија и Либерија, како и поранешната новозеландска премиерка Хелен Кларк.

Писмото беше координирано од Алијансата за народни вакцини, која се состои од повеќе хуманитарни и други меѓународни организации.

Latest News

(Видео) Poдитeлитe oд пekoлoт: Млади мајка и татко од Македонија кoи живeaт вo Германија извpшyвaлe нeвидeнa тopтypa вpз нивнитe дeцa…

Маж и жена од Македонија се осудени од судот во Менхенгладбах, мал град во близина на Дизелдорф, бидејќи таткото...

More Articles Like This