January 25, 2021, 9:33 pm

Над 1,4 милијарди евра штeтa предизвика снежната буpa во Шпанија

Поврзано

Власта манипулира со бројките, сетот мерки не е една милијарда евра туку се 344 милиони евра

Во вечерашната „24 Анализа” на 24 Телевизија Гордана Димитриеска – Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во дебата со...

Италијанскиот премиер најави оcтавка откако го загуби мнозинството во Владата

Италијанскиот премиер Џузепе Конте веројатно ќе поднесе оставка до претседателот Серџо Матарела вечерва или утре изутрина, со надеж дека...

Пензионерка се вратила дома девет дена по сопствениот погpeб

Шпанка чие семејство верувало дека починала од коронавирус ги изненадила роднините кога се вратила дома девет дена откако им...
- Advertisement -

Штетата што ја претрпе главниот град на Шпанија од невидено количество снег минатиот викенд е најмалку 1,4 милијарди евра, соопштија денеска градските власти на прес-конференција.

„Ова е само прелиминарна проценка. Очекуваме износот да порасне “, рече заменик-градоначалникот Брегон Виласис, во присуство на градоначалникот Хозе Луис Мартинез-Алмеиди.

Поради невремето во Филомена, Мадрид беше парализиран од снегот, а температурата падна на рекордни -36 степени, пренесува Танјуг.

Тоа беше првиот снег во Мадрид во последните 10 години и нападна околу половина метар.

Главниот град на Шпанија не забележа толку снег во последните 50 години.

Latest News

Вакцината „спутник V“ можат да ја примат болни од карцином

Во упатството за вакцината „спутник V“ не е наведено дека нејзината употреба е забранета кај пациенти заболени од карцином,...

More Articles Like This