August 15, 2020, 5:59 am

Над 1,5 милиони заболени во Латинска Америка, најкритично во Бразил

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на...

Шaмар за САД: Чешка oдби распоредување на американските трупи на нејзината територија

Чешките власти не гледаат причина за распоредување американски воojници во нивната земја, им рече на чешкиот премиер Андреј Бабиќ...
- Advertisement -

Повеќе од 1,5 милион лица во Латинакс Америка се заразени со коронавирус, од кои повеќето од половината се во Бразил, пренесуваат светските агенции.

Во најголемата земја на Латинска Америка потврдени се нови 17.110 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени лица во оваа земја сега изнесува 867.624, соопшти бразилското Министерство за здравство, јави Си-Ен-Ен. Регистрирани се уште и нови 612 смртни случаи, со што вкупниот број сега изнесува 43.332.

Бразил е на второто место во светот според бројот на инфекции од коронавирус, но и на смртни случаи, по САД. Оваа земја, исто така, е една од ретките големи земји каде бројот на заразени и мртви од вирусот продолжува да расте и е најтешко погодена од пандемијата од сите земји во Латинска Америка.

Зад Бразил во Латинска Америка е Перу со над 200.000 заразени од кои 6.000 лица досега починаа.

Мексико се приближува до бројката од 150.000 заразени со коронавирусот, пренесуваат агенциите и додаваат дека мексиканското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се потврдени уште 4.147 случаи на Ковид-19 и дека од инфекцијата починаа уште 269 лица. Со ова вкупниот број заразени во Мексико достигна 146.837, а вкупно починати се 17,141 лица, пренесуваар британските медиуми. Мексиканската Влада соопшти дека вистинскиот број на заразени лица е веројатно значително поголем од официјалните бројки.

Повеќе од 50.000 случаи на коронавирус се потврдени и во Колумбија, додека соседниот Еквадор се приближува до таа бројка, додаваат британските медиуми. Колумбија соопшти за 50.939 случаи на коронавирус, а од инфекцијата починаа 1.667 луѓе.

Во Еквадор има повеќе од 46.700 заразени, а 3.896 лица веќе умреле. Пандемијата од Ковид-19 го преоптовари здравствениот систем на Еквадор и во некои случаи властите беа принудени привремено да ги чуваат телата на загинатите во ладилници.

Latest News

Од денеска во Србија само со ПЦP тecт

За влез во Србија од денеска за граѓаните на Македонија, Бугарија, Хрватска и Романија задолжителни се ПСР тестовите за...

Денеска е oтkpивање и пpeнос на moштите на cв. apxиѓаkон Стeфан

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 август. Денеска е Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан. За моштите на свети архиѓакон...

Претпладне облачно, попладне вpнежи и гpмежи

Денеска претпладне времето ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите...

Сите мислеa дека пoлудe: Човек на паркинг со cekиpa го ckpши прозорецот на автомобил на паркинг

Кучето кое беше заклучено во автомобилот на неподносливи температури, беше спасено благодарение на случаен минувач. https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2020/08/13/7230010459422673749/636x382_MP4_7230010459422673749.mp4

Викенд xopockoп 15-16.08.2020

Овен (21.03 – 20.04) Ве очекува прилика да дојдете до подобра заработка, па секако треба да ја искористите и да и се посветите на работата....

More Articles Like This