September 29, 2020, 5:42 pm

Над 300.000 зaрaзeни лицa со Koвид-19 во Шпанија

Поврзано

Лукашенко и неговиот син на црната листа на Велика Британија

Велика Британија воведе caнкции за белорускиот претседател Александар Лукашенко, неговиот син и уште шест високи владини функционери, по спopните...

Италија ќе ја продолжи вонрeдната состојба

Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба за да помогне kpизата со кopонавирусот да се држи под контрола, бидејќи...

Почнуваат со работа игротеките

На денешната седница Владата го усвои и протоколот за работа на игротеките во услови на eпидемија со КОВИД-19 и...
- Advertisement -

Бројот на заразени од новиот коронавирус во Шпанија денеска ја надмина психолошката граница од 300.000, додека регионалните влади се обидуваат да контролираат околу 500 жаришта ширум земјата.

Во последните 24 часа во Шпанија потврдени се 1.178 нови случаи, а вкупниот број на позитивни случаи од почетокот на пандемијата достигна 302.814, соопшти од шпанското Министерство за здравство.

Во текот на минатата недела починаа 34 лица, со што вкупниот број на починат лица од Ковид-19 во Шпанија достигна 28.498 лица.

Шпанија беше една од најпогодените европските земји од пандемијата од март, со вонредна состојба што траеше речиси сто дена.

Во последните неколку дена во Шпанија, најмногу позитивни случаи се забележани во северо-источните покраини Арагонија и Каталонија, во главниот град Мадрид и околината, како и во јужната покраина Андалузија.

Властите во овие области ја ограничија работата на ноќните клубови и воведоа парични казни за локалите што не ги почутуваат мерките, но и за граѓаните кои не носат заштитни маски на улиците.

Latest News

Видеото кај се тепaaт Роми од полицајци се kpиело три дена во станица

Вечерва во „24 анализа“ гостуваше Елвис Шаќири од институт за истражување и анализа на политики „Ромалитико“ кој што посочи...

Само во „Аџибадем Систина“: За прв пат во Македонија нов ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат

ПЕТ Центарот во „Аџибадем Систина“ располага со ПЕТ/КТ Discovery IQ апарат. Нова најсовремена ПЕТ/КТ камера од производителот GE. Се работи за интелигентен апарат...

Димитров со „европска“ маска

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров и хрватската амбасадорка во земјава, Нивес Тигањ денеска оствариле средба на која ги разгледале можностите за проширување...

Демант од Турција: Турските власти нeгиpaат дека собориле ерменски вoeн авион

Претставникот на турскиот претседател, Фахретин Алтун денес нeгираше дека турскиот ловец го соборил авионот на ерменските воздухопловни сили во воздушниот простор на таа земја. Азербејџанското...

Лукашенко и неговиот син на црната листа на Велика Британија

Велика Британија воведе caнкции за белорускиот претседател Александар Лукашенко, неговиот син и уште шест високи владини функционери, по спopните претседателски избори и cyзбивањето на...

More Articles Like This