НАМАЛУВАЊЕ НА ТЕНЗИИТЕ ПОМЕЃУ САД И РУСИЈА: Австрискиот канцелар повика на смирување на тензиите поради Сирија

Поврзано

Откриен шпиoн во кабинетот на Меркел, со години вршел шпиoнажа за египетската рaзузнавачка служба

Во кабинетот на германската канцеларка Меркел наводно е откриено лице кое со години вршело шпиoнажа за египетската разузнавачка служба. Соработник...

После кpизaтa со кoрoнaвиpycот, ќе излеземе пocилни

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Европејците на храбар реформски курс со цел посилни да излезат од кризата со...

СРПСКО СЕМЕЈСТВО ЌЕ ГО ПAMЕТИ ГОДИШНИОТ ОДМОР: Наместо во евтин апартман поради kopoна ги сместиле во хотел со 5 ѕвезди во Грција

Српско семејство засекогаш ќе го памети годишниот одмор во Грција. Тие како и многумина други уплатиле во Евиа уште...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц повика на ставање крај на растечките тензии околу Сирија, особено меѓу Русија и САД.

“Јас само што разговарав за ситуацијата во Сирија со канцеларката Меркел, се согласивме дека не постои воено решение за конфликтот. Мораме да направиме се за да спречиме понатамошна ескалација, особено меѓу САД и Русија и да го промовираме дипломатскиот мировен процес’’ Напиша канцеларот Себастијан Курц на својот Твитер.

Тој, исто така, изјави дека Австрија прави сé што може за да ги поддржи оние што бараат политичко решение за сирискиот конфликт и дека е секогаш подготвена да биде домаќин на преговорите.

Себастијан Курц истакна дека Русија треба да биде вклучена во актуелните напори за изнаоѓање мирно решение за сирискиот конфликт, за решението да успее.

“Затоа, разговарав со претседателот Путин за Сирија, пред сé за можната деескалација и дипломатски иницијативи за решавање на конфликтот”, рече австрискиот канцелар.

Претходно истиот ден, Курц разговараше за ситуацијата во Сирија со Ангела Меркел.

Сирија е во центарот на вниманието во последниве недели, бидејќи неколку медиуми, повикувајќи се на сириските милитанти, го обвинија Дамаск за употреба на хемиско оружје во градот Дума. Сириската влада и Москва ги отфрлија обвинувањата, велејќи дека нападот бил заговор од страна на милитантите.

Без да ги чекаат резултатите од меѓународната истрага, САД, Велика Британија и Франција нападнаа голем број цели во Сирија рано во саботата, како одговор на наводниот хемиски напад во Дума. Овој потег веќе беше критикуван од страна на голем број земји, меѓу кои и Русија, Иран, Белорусија и Куба.

Актуелно

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Мицкоски: Идејата едно општество за сита заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата

-Идејата да се презентира едно општество за сите заврши во моментот кога ја видовме Луј Витон чантата затоа што сфативме дека сите овие политички...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Делчево

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан МИцкоски оствари средва со жителите на Делчево. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/872118453196327

Мицкоски: Главниот фундамент поради кој ќе коалицираме со албанска партија е да се почитуваат законите подеднакво секаде

„Со политичките партии на Албанците во Македонија ќе седнеме веднаш после изборите и ќе отвориме преговори, разговори и ќе договараме. Но да видиме најпрвин...

Повеќе вести