May 16, 2021, 9:52 am

„Намерна политичка прoвокација“: Русија со остpa реакција на отcтранувањето на руското знаме за време на светското првенство во Дама

Поврзано

- Advertisement -

Руските власти ја објавија својата реакција на отстранувањето на руските симболи на сред натпревар од Светското првенство во играта Дами во Полска. Тие го опишаа потегот како потенцијално намерна политичка провокација.

Додека руската репрезентативка Тамара Танкијужина го подготвуваше следниот потег, едно лице од организацијата на турнирот се прикраде на масата и прво ја отстрани лентата со името на рускиот натпреварувач, заедно со руското знаме, а потоа го отстрани и знамето од масата.

Анатоли Скадин, потпретседател на Руската федерација на дами, остро ја осуди одлуката на арбитрите и Светската антидопинг агенција (ВАДА).

„Она што се случи е едноставно грдо. Срамота е само да се тргне знамето на средина од натпреварот поради еден повик од ВАДА “, рече Шкодин и додаде дека ќе следи жалба.

„Можеме да поднесеме жалба? Ние ќе им одговориме, не грижи се. Нашата играчка доживеа психолошки пад поради тоа, нејзината концентрација беше нарушена среде многу напнат натпревар. Ова е, без сомнение, политичка провокација спроведена од ВАДА “.
Веднаш по скандалот, главниот судија на натпреварот, Јацек Павлички, за сè ја обвини Светската антидопинг агенција, односно поранешниот министер за спорт на Полска, Витолд Банк, моментално првиот човек на ВАДА.

„Добив покана од Витолд Банк, која ми рече веднаш да го тргнам руското знаме од масата, и покрај фактот дека натпреварот беше во тек. Не знаев како Тамара ќе реагира, но морав да го сторам тоа. Полјаците не се виновни за ништо“, рече Банк за Чемпионшип.

Во историјата на спортот не е забележан таков случај, а инцидентот се правда со одлуката на Светската антидопинг организација да забрани руски обележја на глобалните натпреварувања.

Инцидентот дојде и до ушите на Дмитриј Гарундхог, заменик на Државната дума, кој ја изрази својата загриженост.

„Мислам дека ова е недвосмислена политичка провокација што нема никаква врска со спортот. За жал, тоа стана воспоставена шема, објасни Свишчев за истиот портал.

„Јасно е наведено што е дозволено да користи руската делегација, што смееме да покажеме, а што не. Ова беше предизвикано или од несовесно следење на правилата, бидејќи тие поставија знаме и знаци, или беше нешто уште полошо – намерна провокација со цел уште еднаш да се потенцираат напнатите односи меѓу Полска и Русија“, заклучи тој.

Медиумите јавуваат дека руските симболи биле дозволени во текот на сите претходни денови на одржувањето на Светскиот шампионат во играта на Дама, но дека сè се сменило на средината на мечот меѓу Танкизуина и полската натпреварувачка Наталија Садовска.

За инцидентот коментираше и Дмитриј Песков.

„Ова е, навистина, многу необичен инцидент. Колку што знам, претседателот на нивната федерација веќе испрати извинување, затоа мислам дека со тоа треба да се стави крај на сè. Знам дека нашиот натпреварувач го загуби натпреварот и секако мислам дека овој инцидент значително влијаеше на тоа“, рече Песков за „Р-Спорт“.

Селекторот на руската репрезентација Јуриј Черток го окарактеризира инцидентот како „директно кршење на правилата“ и „грубо мешање во играта“.

„Освен главниот судија, никој не смее воопшто да се приближува до масата или да влезе во просторот за игра. Само натпреварувачите и главниот судија можат да го сторат тоа. Тој беше целосно против отстранување руски обележја“, објасни Черток.

Latest News

Дeнec пpoтecт нa peвoлтиpaни житeли нa нaceлбaтa Даме Груев во Ѓорче Петров – Имeтo нa нaceлбaтa e избpишaнo oд cитe нивни дoкyмeнти

Денес, недела (16.05.2021) во 11 часот жителите на населбата Даме Груев во Ѓорче Петров ќе организираат протест на Ул....

More Articles Like This