НАМЕСТО ВО ЗATBOP, ЌЕ СТАНУВААТ АГЕНТИ: Партиските послушници Заев ги вдомува во Агенцијата за Национална бeзбeдocт

Поврзано

АНДОНОВСКИ: Филипче многу лошо ја менаџира состојбата со корона вирyсот тоа го докажува големиот број на зaразени во земјата

Според сите параметри Македонија е на дното според направени тестови само во Албанија и Бугарија имаат полоши резултати од...

ЗАЕВ СО ЗАКАНИ ЗА ДУРЛОВСКИ?!: Го атакуваат мојот избор да го бранам Македонското во сопствената татковина

После бројни напади во изминатиот период за кои не сум проговорил, одлучив јавно да објавам за денешниот кој беше...

Спасовски: Сите кластери се ставени под контрола

Една од главните причини зошто бројот на заразени од коронавирус во последниве денови е во пораст е тоа што...

Осудениците Звонко Костовски и Ѓорѓи Лазарески најдоа место во новата Агенција за Национална безбедност, дознава „Инфомакс“

Костовски ќе биде дел од АНБ, иако против него има правосилна пресуда откако призна вина и се спогоди за помала затворска казна во случајот „Пуч“. Практично Костовски е единствениот за кого важи колективната аболиција дадена од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов, бидејќи постапките за сите останати кои се опфатени со предметите на СЈО продолжија, а само Костовски не се врати во затвор.

Неговиот соработник Ѓорѓи Лазаревски исто така ќе биде згрижен во АНБ, иако му се заканува постапка за лажно сведочење, откако со сосема спротивни наоди во судскиот предмет „Таргет-Тврдина“ излезе поранешниот директор на УБК Зоран Верушевски.

Верушевски целосно ги поби тврдењата на Лазаревски дека тој му дал наредба да ги следат броевите на Груевски и Мијаков или дека материјалите извадени од УБК му биле доставувани личн нему.

Помеѓу останатите и сопругот на Фросина Ременски, Јовче, инаку вработен во УБК а сега префрлен во АНБ, и покрај неговоото учество во Меѓународниот Сојуз на Боки 13 преку кој постои сомнение дека се переле милионски суми од рекетарските шеми со Катица Јанева, Зоран Милевски-Кичеец но и со луѓе од највисоките позции на извршната власт во земјава.

Јовче Ременски важи и за конфликтен човек во УБК, па затоа не ужива ни голема доверба помеѓу колегите. Ваквиот негов начин на работа предизвика и скандал, откако Ременски на социјалните мрежи најави апсења кои МВР ги планирала во рамки на тековни истраги. Тогаш тој на својот Фејсбук профил објави дека ќе имало „џандар збира“.

Зоран Заев кој пак сега е директно надлежен за разузнавачката Агенција за национална безбедност, во целост ја уништува кредибилноста и професионализмот на оваа институција, уште пред истата и да започне со работа.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести