НАМЕСТО ДА СЕ НАМАЛИ ЗГОЛЕМЕНЕ ЦЕНАТА НА ВОДАТА ВО ПРИЛЕП: Прилепчани плаќаат за 60 проценти повисоки сметки за вода

Поврзано

Уште четири дена за договор: Пендаровски има рок до четврток да го додели мандатот за формирање влада

Течат роковите за формирање ново парламентарно мнозинтво и нова влада, поради што со засилено темпо се одвиваат преговорите меѓу...

ТАРАВАРИ ГО КАЖА УCЛОВОТ – во влада со ДУИ ако Зибери е премиер

Гостиварскиот градоначалник Арбен Таравари од Алијанса за Албанците, вчера за телевизија Телма кажа дека коалицијата на Алијанса со Алтернатива...

Таравари: Би влегле во коалиција со ДУИ само под еден yслов

Би влегле во Влада со ДУИ само доколку мандатар биде Насер Зибер, истакна за Телма, Арбен Таравари, од Алијансата...
- Advertisement -

Прилепчани веќе ги добиваат новите сметки за вода, а на истите веќе е содржана ставката за пречистување на урбани отпадни води која изнесува 17, 35 денари за секој метар кубен потрошена вода.

Oва зголемување на сметките се должи на одлуката на Советот на Општина Прилеп, која беше донесена на 20-тата седница одржана на 13.11.2018 година.

Со овие нови цени, за потрошени 15 метри кубни вода во месецот, сметката за вода изнесува 800 денари, за потрошени 25 метри кубни, прилепчани плаќаат 1345 денари, а за 30 кубни метри 1607 денари месечно.

Ова е спротивно на предизборното ветување на градоначалникот Јованоски за намалување на сметките за вода за 20%

Гледано во бројки ова претстваува поскапување на сметките за околу 60%, што ќе биде огромен товар за прилепчани, особено за оние семејства со средни примања во месецот, но и за пензионерите кои се околу 12.000 на број во општина Прилеп.

Ова е второ зголемување на сметките за вода, откако претходно во месец февруари минатата година, советниците од владеачкото мнозинство, го зголемија и надоместокот за одведување на урбани отпадни води од 3 денари на 5,28 денари за метар кубен.

Тоа доведе до зголемување на оваа услуга за дополнителни 2,28 денари за секој потрошен метар кубен вода.

Latest News

(Видео)Гopaт неколку автомобили во Ново Лисиче

Повеќе автомобили беа зафатени од пожар утринава во скопската населба Ново Лисиче. Во моментов нема информрации како настанал пожарот и...

Kopoна вируcoт во Тиквешијата не стивнува, две третини од позитивните не знаат од каде се заразиле

Корона вирусот во Тиквешијата зема замав и секојдневно се регистирираат нови позитивни пациенти во изминатите три недели. Денес, до овој момент во Кавадарци се...

Филипче повторно во сала – успешно извршена опepaција на 29-годишна пациентка

Министерот за здравство Венко Филипче објави дека повторно се наоѓа во сала на операција. Тој посочува дека утрово со колеги од Неврохирургија извршиле успешна операција...

Дpaма во Кондово: Не успеал да го повpeди соседот со Hoж, па ја земал cekиpaта

На 08.08.2020 во 23:00 часот Б.М.(65) од с.Кондово-скопско пријавил дека бил физички нападнат од С.С.(21) од истото село, по што му се заканил со...

„Фejk политичар“ и „машка Рада“, вели Палевски за Апасиев

„Фејк политичар“ и „машка Рада“ - вака Љупчо Палевски го дефинираше пратеникот Димитар Апасиев, кој вчера ја пцуеше Шекеринска бидејќи не се појавила на...

More Articles Like This