НАПДНАТ РУСКИ КОНЗУЛАТ ВО ХАРКОВ: Украински екстермисти фрлале факели во Рускиот конзулат во Харков

Поврзано

Кpитичнo во Русија – Бројот на зaрaзeни лицa од Koвид-19 надмина 700.000

Во изминатите 24 часа во Русија се потврдени нови 6.562 случаи на Ковид-19, со што вкупниот број на заразени...

(Фото) Се продава нeиспрана кошула од Путин по цена од 2 000 евра

Непознато лице објави на веб-страницата „Авито“ дека го продава кошула на рускиот претседател Владимир Путин. Официјална Москва веќе ја...

Во бopбa пpoтив Koвид-19, Русија подготвена за извоз на лeкoт aвифaвиp

Поради недостигот на лекови против Ковид-19 во светот, Рускиот директен инвестициски фонд (РДИФ) е подготвен да го извезува лекот...

На митинг пред зградата на Генералниот конзулат на Русија присуствувале околу 50 лица, пренесува агенцијата УНИАН


Учесниците на митингот запалиле факели кои ги фрлале на зградата на дипломатското претставништво, поради што се запалила елката во дворот на Конзулатот. Демонстрантите го запалиле и руското знаме.

Учесниците на протестот барале од властите да се прекинат дипломатските односи со Москва, да се раскине договорот за заедничко користење на Азовското море и Керчкиот премин и да се национализираат руските претпријатија на територија на Украина, а барале и воведувањена визен режим за граѓаните на Русија.

Тоа е веќе трет инцидент кај руските дипломатски претставништва во Украина за помалку од 24 часа. Вчера екстремисти фрлале факели и димни бомби на Амбасадата на Русија во Киев, а во Лавов кај рускиот конзулат палеле гуми.

Акциите се поврзани со инцидентот со запленување на украински бродови кои ја преминале руската државна граница нелегално.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести