НАПРАВЕТЕ ГО ОВОЈ ПИЈАЛОК ВЕДНАШ: Добар сојузник во борбата против грипот и кашлањето

Поврзано

СЗО – Итнo е потребно понатамошно истражување за пренoс на кoрoнaвиpycот преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух,...

Според научниците, ова е клучен витамин во бopбата пpoтив Koвид-19

Витаминот Д игра важна улога во нашето тело – се согласуваат научниците. Тежок недостаток на овој витамин, особено под...

Зaрaзeнитe со Koвид-19 би можеле да не го вратат сетилoтo за миpиc

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат...
- Advertisement -

Кремаст, врел пијалак, оној што се прави од коренот на салеп.

Одличен сојузник е во борбата протв грипот и кашлањето. Порано го имаше во таква, чиста форма.

salep03

Денес пак сè почесто го наоѓаме во други варијанти и добиен од други билки, но ако веќе не може поинаку, тогаш одберете го салепот во прав.

При изборот, внимавајте производителот сепак да биде од Турција.

А еве како се подготвува овој зимски пијалак: 4 филџани млеко 1 филџан шеќер 1 голема лажица салеп во прав 1 кафена лажичка цимет.

Шеќерот и салепот во прав се мешаат, а потоа се додава студеното млеко.

Смесата треба добро да се измати со миксер за да се растопат сите грутки од шеќерот и правот.

Потоа ставете ја смесата да зоврие. Откога ќе зоврие, намалете ја температурата на ринглата и продолжете да варите со постојано мешање сè додека не добиете густа смеса.

Салепот е најдобар кога е густ, но внимавајте да остане во течна состојба.

Сварениот салеп се сервира во филџани и потоа се попрскува со цимет.

Не само што е вкусен, салепот има многу лековити …

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This