НАПРАВЕТЕ ГО ОВОЈ ПИЈАЛОК ВЕДНАШ: Добар сојузник во борбата против грипот и кашлањето

  • January 14, 2017
  • Коментари

Кремаст, врел пијалак, оној што се прави од коренот на салеп.

Одличен сојузник е во борбата протв грипот и кашлањето. Порано го имаше во таква, чиста форма.

salep03

Денес пак сè почесто го наоѓаме во други варијанти и добиен од други билки, но ако веќе не може поинаку, тогаш одберете го салепот во прав.

При изборот, внимавајте производителот сепак да биде од Турција.

А еве како се подготвува овој зимски пијалак: 4 филџани млеко 1 филџан шеќер 1 голема лажица салеп во прав 1 кафена лажичка цимет.

Шеќерот и салепот во прав се мешаат, а потоа се додава студеното млеко.

Смесата треба добро да се измати со миксер за да се растопат сите грутки од шеќерот и правот.

Потоа ставете ја смесата да зоврие. Откога ќе зоврие, намалете ја температурата на ринглата и продолжете да варите со постојано мешање сè додека не добиете густа смеса.

Салепот е најдобар кога е густ, но внимавајте да остане во течна состојба.

Сварениот салеп се сервира во филџани и потоа се попрскува со цимет.

Не само што е вкусен, салепот има многу лековити …

Претходно «
Следно »