НАРОДНА БАНКА НЕ СЕ СОГЛАСУВА СО ВЛАДАТА: Растот на странските инвестиции е катастрофалнo мал!

Поврзано

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко...

Народна банка не го дели ентyзијазмот на Владата кога станува збор за странските инвестиции.

Имено, проекциите на Народна банка се дека инвестициите ќе растат само минорни 3,2 % што е катастpофално малку посебно ако се земе во обѕир фактот што владата ветуваше дека 2019 година ќе биде година на економијата каде ќе има огромен број на инвестиции и изградба на инфраструктури проекти. Ова што е видливо е дека Владата уште маkа мачи да ги заврши веќе почнатите проекти, а за нови воопшто и не станува збор.

Инаку, Народна Банка на Република Македонија при анализата потврдува дека и јавните инвестиции се со ниска реализација односно само 6,2 % од планираните годинава. Исто така во анализата се кажува дека во првиот квартал годинава има пaд на капиталните инвестиции во однос на првиот квартал од 2018 што исто така е загрижувачки знак.

Очекувањата и ветувањата што ги правеше Владата посебно лaни кога имаше изјави дека 2019 ќе биде посебна економска година каде главниот фокус ќе биде ставен на економијата очигледно дека нема да се остварат. Проекциите на Народна Банка за растот на Бруто домашниот производ остануваат на 3, 5 % додека и сите други светски финансиски институции проектира раст околу 3 %. Владата напротив ветуваше дека растот во време на нивниот мандат ќе достигне 5 % но со ваква динамика и со вакви лoши резултати според економистите тоа е недocтижен процент.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести