НАРОДОТ ГО ГУБИ ТРПЕНИЕТО: Запален автомобил на пратеник, протести пред домот на друг, уредник пречекан со пцовки на улица…

Поврзано

ПОРАДИ УЛИЧЕН ДEФEКТ: Корисниците од Усје денес останаа без вода

Прекин во водоснабдување денеска од 9 часот имаат корисниците од Усје. Како што соопшти ЈП „Водовод и канализација” –...

ЈСП СО ИЗВЕСТУВАЊЕ: Од утре нема да важи бесплатниот јавен превоз за возрасни лица

ЈСП Скопје информира дека од утре, вторник (2.06.2020 год) нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни...

МВР: 585 прекршувања на мерките за заштита од пандемијата за едно деноноќие

Министерството за внатрешни работи во континутитет презема мерки за контрола на почитување на одлуките на владата поврзани со справување...

Запален автомобил на пратеничка која гласала за законот за двојазичност, протести пред домовите на пратениците, незадоволни граѓани на улиците низ Македонија, закани кон перјаници на власта кои го оправдуваа изгласувањето на законот за двојазичност. Ова се само дел од настаните кои го одбележаа денот по насилството во Собранието, кога на 14-ти март 2018 година беше силувана демократијата и погазени сите институции на државата

Пратеничката од Виница од редовите на СДСМ Славица Шуманска, остана без својот скап „Сеат Леон“ кој вчера по полноќ беше полиен со бензин и запален. Пратеничката се сомнева дека истиот е опожарен од незадоволни граѓани поради тоа што гласала за двојазичноста во Собранието, при нелегитимна и насилничка процедура.

Шуманска не е единствената која се соочува со гневот на народот. Имено, пратеникот на СДСМ од Велес Панче Иванов, викан Супер Марио, мораше да се соочи со гневот кој неговите сограѓани го искажаа преку протест пред неговиот дом. Претходно, од засега непотврдени информации имало и обид за напад.

И пратеникот Ферид Мухиќ, исто така од СДСМ за провладините медиуми изјави дека тој со неговите колеги се договориле да не излегуваат од дома, за да не го „иритираат народот“. Слободно толкување на оваа изјава на Мухиќ доведува до заклучок дека тие се свесни со предавството, и свесни се дека народот не се согласува со тоа па затоа мораат и да се кријат.

Протести имаше и во Прилеп каде поголем број на граѓани го искажаа незадоволството и кажаа „НЕ“ за двојазичноста во нивниот град. Од протестите порачаа дека пратениците од нивниот град треба да се срамат и дека нивните семејства засекогаш ќе останат засрамени.

Закани од гневни граѓани добивал и апологетот на власта Бранко Геровски, уредник на порталот „Плусинфо“ и „Слободен Печат“ кој во изминатите година и половина ја туркаше агендата за медиумско перење на мозок на граѓаните со цел полесно прифаќање на законот за двојазичност од страна на јавноста.
Геровски како што пишува на социјалните мрежи бил вербално нападнат од шофер на автобус, а за тоа му се пожали на Петре Шилегов.


Полициајта пак потврди дека пред домовите на пратениците и седиштето на владеачката партија има зголемено присуство на полиција. Подоцна до редакцијата на „Инфомакс“ пристигна информација дека членовите на СДСМ се тие кои всушност се заканиле дека имаат намера да упаднат во седиштето на партијата, згрозени и засрамени од одлуката на раководството да протуркаат ваков закон.

Како што дознаваме, членови на општински организации од источна Македонија испратиле писмо до Заев во кое навеле дека се срамат да излезат на улица.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести