НАРОДОТ Е НЕПРОБОЈНИОТ БРАНИК НА МАКЕДОНИЈА: Силата на народот е непробојниот браник кој секогаш во времињата на искушенија државата ја одржал стабилна!

Поврзано

ЃОРЃИЕВСКИ: На Заев не му одговара да има реформи во судството бидејќи нема да може да врши рекет и да договара тендери во четири...

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК во ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа...

ГРАЃАНИТЕ ЗНААТ: СДСМ е главниот виновник за овие поразителни бројки во Македонија

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа зборуваше за тоа...

ПОЛИТИКИТЕ НА ВЛАСТА НЕ ДАВААТ РЕЗУЛТАТИ: Мора комплетно да се смени стратегијата за справување со коронавирусот

Комплетно треба да се смени стратегијата бидејќи видовме дека политиките што се спроведуваат не даваат резултат, рече доктор Игор...

Она што Заев не го пресметал е дека тука постои народ кој е доволно мудар за да препознае едно вакво сценарио и одговорот на сето ова ќе следува на 11-ти декември, историсики громогласен одговор, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на митингот во Валандово.
5grujo5-640x405

Груевски нагласи дека одговорот ќе биде силен и јасен, затоа што за државата се работи. Потенцираше дека нема да дозволат Македонија да стане експеримент на поединци и додаде дека Македонија се сите граѓани кои ги интересира подобар живот, повеќе можности, решавање на проблемите.

-Силата на народот е тој непробоен браник кој секогаш во времињата на искушенија на државата ја одржал стабилна. Народот секогаш кога бил потценет, го давал најгласниот одговор, така ќе биде и на овие избори на 11-ти декември. Заев вчера сам си се прогласи за иден премиер, но она што заборави е дека во оваа држава има народ, на кој му припаѓа сувереното право да одлучува на избори, нема власт без одлука на народот, тој не може да се заобиколи, колку тоа тој да го занемарува и договара со тие од горе, рече Груевски.

Овие избори, нагласи Груевски, се и шанса да заврши политичката криза.

-На нашиот народ, на нашите граѓани им е потребен крај на политичката криза и политиччка стабилност за Македонија да оди напред. Но, верувајте, клучна гаранција дека кризата ќе заврши е ако ВМРО-ДПМНЕ и коалциијата добијат 63 пратеници во Парламентот, тоа е сигурна гаранција дека кризата ќе заврши сега во декември, дека сценаристите ќе се повлечат и ќе видат дека тоа не оди така. Заев ќе си го добие одговорот и ќе си се врати во Струмица да си ја гледа својата работа и приватниот бизнис. За нас е најважно кризата да заврши, а таа не може да заврши ако немаме 63 пратеници. Ако ги немаме тие 63 пратеници, сценаристите и Заев ќе продолжат да се обидуваат, ќе продожат понатаму со разни сценарија. Мора овој народ да им стави крај, мора да им ја испрати пораката и директно во лице да им каже. НЕ, не може тоа што го барате од нас, рече Груевски.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести