September 25, 2020, 4:46 pm

НАРОДОТ НА НОЗЕ ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА: Денеска протести во дури 31 град!

Поврзано

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на...

Kање Вест објави икона од Св. Климент Охридски

Американскиот рапер Кање Вест, кој неодамна ја прифати православната вера, денеска ги изненади своите фанови на Твитер со тоа...
- Advertisement -

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови.

etsea-1

Денеска протести за зачувување на унитарноста на Македонија и целосно отфрлање на Тиранската платформа која ќе значи редефинирање и федерализација на Македонија ќе се одржат во дури 31 град низ цела држава.

Од Граѓанската иницијатива вчера истакнаа дека стотина илјади граѓани во текот на минатата недела масовно излегоа на улиците да ја поддржат иницијативата и изразија голема благодарност за тоа.

-Tоа е огромна доверба кон она за што ние се бориме, она што го застапуваме, но и обврска да продолжиме уште посилно во наредниот период, по енергично, по одлучно кон остварување на нашите цели. Им се обраќаме на политичките партии да не се обедуваат одредени политички елити кои ја прифатија Тиранската платформа повторно да ја вратат на мала врата, односно да го изманипулираат народот за да си ја остварат својата цел, рече вчера Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива.

-Започнува третата недела од маршевите За заедничка Македонија. Не’ има најмногу до сега. Дури 31 град ќе излезе на улица за да прати порака дека граѓаните сакаат мултиетничка, а не двојазична и бинационална држава. Дека сакаат да живеат во држава во која владеат почитта и толеранцијата, а не теснополитичките сплектарења кои Македонија ја водат на патот кон кантонизација и федерализација. Дека мнозинството граѓани на Република Македонија не прифаќаат мешање на соседни држави и платформи кои ја рушат унитарноста на земјата, и не прифаќаат дебата за името, знамето, химната, грбот, јазикот. Ова се прашања кои не заслужуваат дебата, но мора да имаат одговор, објавија пред малку на ФБ профилот на Граѓанската иницијатива. 

И, еве го одговорот, денес низ целата држава, одговорот дека сакаме Заедничка Македонија.

1. Скопје – 17 часот
2. Прилеп – 18 часот
3. Струмица – 18 часот
4. Неготино – 17 часот
5. Радовиш – 17 часот
6. Кавадарци – 17 часот
7. Валандово – 18 часот
8. Гевгелија – 18 часот
9. Ново Село – 17 часот
10. Босилово – 18 часот
11. Василево – 18 часот
12. Битола – 18 часот
13. Кичево – 18 часот
14. Охрид – 17 часот
15. Крушево – 17 часот
16. Ресен – 18.30 часот
17. Демир Хисар – 17 часот
18. Куманово – 18 часот
19. Македонски Брод – 18 часот
20. Свети Николе – 18 часот
21. Берово – 17 часот
22. Пробиштип – 18 часот
23. Велес – 17 часот
24. Кратово – 17 часот
25. Виница – 18 часот
26. Македонска Каменица – 17 часот
27. Штип – 18 часот
28. Крива Паланка – 18 часот
29. Делчево – 17.30 часот
30. Кочани – 17 часот
31. Пехчево – 17 часот

 

5 КОМЕНТАРИ

Latest News

Тpaгeдија: Загина 20 годишно момче откако се пpeвртело со трактор

Загина 20 годишно момче од Љубаништа во нecреќа што се случи денеска во близина на патниот правец Отешево-Трпејца. Дознаваме дека...

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и претепан пред својот дом во...

33 годишна жена нaпaднaла тинејџерка на паркингот на Средно Водно

Осумнаесетгодишна скопјанка приjaвила во полиција дека доцна синоќа била физички нaпaдната на паркингот на Средно Водно. Според пријaвеното, нападот го извршилa 33-годишна жена со иницијали...

Заев за субвенциите по етничка пpипадност: „Тоа е јасно определено во програмата на 39-та страна“

Владата в недела ќе ги објави мерките од четвртиот пакет и со тоа се затвораат дебатите за развој на мерките, соопшти премиерот Зоран Заев. Денеска...

Се создаде нова, уште позapaзна мyтација на ковид-19

Резултатите од една нова студија покажуваат дека Ковид-19 создал нова мyтација која се чини дека е уште позapaзна, а експертите велат дека тоа може...

More Articles Like This