September 29, 2020, 11:34 pm

НАРОДОТ СО СЕ ПОГОЛЕМ РЕВОЛТ КОН НАТО И ЕУ: Притисокот и инсистирањето за членство по секоја цена ги пишмани Македонците за членство во ЕУ и НАТО!

Поврзано

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

(Видео) Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара поништyвaње на одлуката за ДУП-от во Расадник и отпочнување на нова транспарентна постапка

Сoветничка група на „ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за обнова на Македонија“ во општина Кисела Вода на денешната седница побара надополнување...

(Фото) Силјаноски гневно на Фејсбук: “Еве како го забетониравме нашето македонско државјанство”

“Еве како го “забетониравме” нашето “Македонско” државјанство”, напиша гневно на својата објава тој.
- Advertisement -

Се поголем е револтот на народот кон т.н. Евроатлантски интеграции кои подразбираат членство на Македонија во НАТО и Европската Унија, главно поради притисокот и инсистирањето по секоја цена, по цена на газење на достоинството на државата и народот да се пристапи во овие организации

Anadolu Agency

 

Се поголем е гневот, резигниранотста на народот кон соседните држави, а особено по потпишувањето на т.н. договори за добрососедство со Бугарија и договорот за промена на името со Грција во Преспа. Дотолку повеќе е резервираноста поголема кон власта во државата од страна на граѓаните, кои освен притисоци и стрес не видоа ништо друго.

Вака ја коментира состојбата во земјата Љубомир Цуцуловски, филозоф и професор.

 ЖЕЛБИ И РЕЗУЛТАТИ. Од пуста желба (се п р е т п о с т а в у в а дека била искрена) да се подобрат односите со некои соседни земји, како и да се зголеми довербата на народот кон нив, се постигна спротивното. Ретко кога недовербата на Македонците била толку голема кон бугарската и грчка држава (нагласувам, д р ж а в а!) како сега, и ретко кога народот имал толку големи резерви кон власта како што е сега, после потпишувањето на фамозните Договори со овие земји. Во истовреме, невкусната кампања по секоја цена да бидат љубени ЕУ и НАТО, како и нивниот несмасен и навредувачкиот однос кон Македонците, го постигна спротивниот ефект. Повторно се потврди старато сознание дека едно се намерите, а друго резултатите. Би можело да се рече (со одредени исклучоци) дека историјата на човештвото е историја на неговите промашувања. Во 20-от век тоа може да се потврди почнувајќи од Октомвриската револуција, преку двете Светски војни, сè до Виетнам или укинувањето („укинувањето“) на ладната војна. Односно, кажано во духот на сентанцата: „Патот до пеколот е поплочен со добри намери.“ Затоа, не би било лошо народоусреќувачите барем малку да се свртат кон стварноста – што значи, самите да се приземјат – наместо да лебдат во сферите на желбите и сништата, бидејќи будењата, речиси по правило, се разочарувачки за онј кој се буди.

Latest News

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата, која се уште не е...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

More Articles Like This