November 28, 2020, 3:22 am

НАСА нajaви плaнoви зa пocтaвyвaњe нa интepнeт нa Мeceчинaтa

Поврзано

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните...

Xakeрски нaпaд врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините...

Нов виpyc се шири низ Кина, предизвикува диjapeа и повpaќање, нajпогодeни децата

Во југозападната кинеска покраина Сичуан се шири норовирусот, со кој заразени се над 50 деца. Вирусот се појавил во градинка...
- Advertisement -

Минатата недела, вселенската агенција соопшти дека избрала 14 агенции за изработка на технологија за одржливи мисии до крајот на оваа декада. Меѓу компаниите се наоѓа и „Нокиа“, која доби 14.1 милион долари за изработка на првата мобилна мрежа на Месечината.

Мрежата, која се очекува да се надгради од 4G во 5G, ќе обезбеди комуникација за споделување на информации, како команди и контролни фунции, далечинска навигација за лунарни роботи и стримање на висококвалитетни видеа. На овој начин, астронаутите ќе комуницираат преку аудио и видео, а истовремено ќе разменуваат биометрички информации преку бежична комуникација.

„Се обидуваме да ја збогатиме нашата историја во вселенската технологија. Започнавме со сателитска комуникација, па стигнавме до откривање на космичките бранови на радијација создадена од „Големиот судир“. Сега, ја изработуваме првата мобилна мрежа на Месечината“, изјавил Маркус Велдон, надредениот технолог во „Нокиа“.

Проектот е дел од планот на НАСА за кој се издвоени 28 милијарди долари, односно праќањe на првата жена и вториот човек на Месечината – за прв пат после 172 година. Претходно месецов, вселенската станица лансираше во вселената тоалет вреден 23 милиони долари. Крајната цел е отворање на човечка база на месечината како прв чекор кон човечка посета на Марс.

Latest News

Тасевски до Захариева: Вашето минато нема да го зaборават синовите и внуците на оние отceчени глави со кои сте се сликале како администратори

Актерот Сашо Тасевски ја потсети минитерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за злостортвата што ги правеле „администраторите“...

Дишеме отpoв: Енормно зaгадување во неколку градови во Македонија

Во главниот град и вечерва не се дише поради енормното аерозагадување. Мерната станица во Ново Лисиче повторно покажува највисоки вредности, дури 435 ПМ 10...

Доктор од Охрид пoчинa од ковид-19

Во шеесеттата година од животот, по кратко боледување како последица на Ковид 19, денеска во Скопје, почина познатиот доктор-специјалист, ортопедски хирург и сестран уметник,...

Лекари kpaделе оpгани од мpтви пациенти во Кина

Шест лица, од кои повеќето лекари, се уапсени во Кина поради кражба на органи на починати пациенти, јавија локалните медиуми. Криминалната група ги лажела семејствата...

Владата дeмaнтиpa дека Заев се договорил со Бугарија

Владата на Северна Македонија остро реагира на текстот објавен на вашиот портал со наслов "Зоран Заев ги прифатил сите барања на Бугарија, следува потпишување...

More Articles Like This