September 30, 2020, 9:40 am

НАСА: Првата личност на Марс најверојатно ќе биде жена!

Поврзано

(Видео) Тијана среде Драчево го распали ќумбето

Тијана Дапчевиќ (44) ужива во Драчево, од каде сподели видео со своите следбеници на Инстаграм каде прави ајвар со...

Цеца отиде во Рим да пее на ромска свадба – евра летаа од сите страни

Познатата фолк ѕвезда Цеца Ражнатовиќ пред само неколку дена заедно со ќерка и Анастасија отпатуваа заедно во Рим. Иако многумина...

Илина и Игор со љубов во нов почеток

„Планинарење“ е насловот на книгата на македонската алпинистка и уметница Илина Арсова која беше промовирана во Младинскиот културен центар,...
- Advertisement -

Постојат неколку шанси дека жена ќе биде првата личност што ќе стапне на Марс, рече директорот на НАСА, Џејмс Брејденштајн.
Тој не спомна ниту една конкретна личност, но рече дека жените се во првите редови на идните напори на агенцијата.

Во една радио емисија, Браденштајн одговори на корисник на Твитер дали жените ќе бидат вклучени следното патување во универзумот, одговори: “Апсолутно”.

“Покрај тоа, следната личност на Месечината, најверојатно, ќе биде жена”, додаде директорот на НАСА, извести Си-Ен-Ен.

На крајот од месецот, НАСА објави дека за првпат само жените ќе одат низ универзумот кога астронаутките Ен Манаин и Кристина Кокс ќе изведат седум часовна експедиција . Двете од нив беа дел од класата на астронаути, од кои половина се состоеше од жени.

И сега половина од најновата класа директори на летови се жени.

Првите жени се приклучија на тимот за астронаути НАСА во 1978 година. Денес, 34 проценти од активните астронаути се жени.

Latest News

Ефтини лаптопи нема, најефтиниот е 40 илјадарки

На ден пред почетокот на учебната година продавниците каде што вообичано има компјутерска опрема,се празни-нема ниту еден лаптоп или...

Две години од пропаднатиот референдум за името

На 30 септември 2018 година граѓаните на Македонија рекоа „не“ за промена на името на македонската држава со масовниот бојкот на пропаднатиот референдум. Речиси две...

Шахпаска до народот: Ако немате компјутери ќе си купите во октомври

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска им порача на родителите на ученици од основно и средно образование дека имаат прилика да ги...

„Швалерите го шират коронавирусот“: Српски професор со шокантна изјава

Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Србија, по кој знае кој пат ја шокираше јавноста зборувајќи за коронавирусот. Овој пат, тој ги обвини...

Индустријата колабира: Пaд од 9,1% на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава, во однос на август лани, бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари – август 2020 година, во...

More Articles Like This