НАСА ПРЕДУПРЕДУВА НА ОПАСНОСТ ОД АСТЕРОИД: Карпа голема колку „Емпајер Стејт“ би можела да ни падне на глава!

Поврзано

Метеоролозите најавуваат нeврeмe со пopoeн дожд, гpмeжи и ветер над 90 км/ч

Времето претпладне и околу пладне во земјава ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе почне...

Денес времето променливо oблaчнo, попладне нeврeмe со град

Времето претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и појава на краткотраен дожд, а од пладне нестабилно, на...

Силно невреме со поpоен дожд и грмотевици го зафати скопскиот регион

Силно невреме со пороен дожд и грмотевици го зафати Скопје и скопскиот регион. За само кратко време над Скопје...

Астероид во облик на кикирика, поголем од Емпаер Стејт Билдинг, би можел во еден момент да падне на Земјата, предупредуваат научниците на НАСА
asteroid

Карпата, чиј официјален назив гласи 2015 БН509 се приближила до Земјата минатата недела и „прошишала“ на само 70.500 километри од нас, а НАСА ја означи како „потенцијално опасна“. Астероидот долг 400, а широк 200 метри е снимен со радио-телескоп од опсерваторијата Ареципо, пренесува „Дејли Мејл“.

Др. Едгар Ривиера Валентин, планетолог на Универзитетското здружение за вселенски истражувања, кој ги проучува податоците добиени од опсерваторијата Арецибо во Порторико, вели дека станува збор за астероид кој е од два дела.

„Арецибо не е само наша кристална топка за предвидување на иднината, туку уред кој ги опишува објектите. Можеме да го проучуваме нивниот облик, големина, ротација и состав“, вели тој.

НАСА минатата година основаше одделение за одбрана од астероиди, со цел Земјата да се заштити од објекти од вселената. Секоја година се откриваат околу 1.500 објекти кои потенцијално би можеле да удрат на земјата, а повеќе од 90% се поголеми од еден километар во пречникот.

Вселенската агенција сега предлага изградба на инфрацрвен вселенск телескоп „Неокем“, кој би требало да лоцира повеќе потенцијално опасни тела во вселената.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести