January 27, 2021, 2:06 am

НАСА ќе лaнсиpa ровер на Марс

Поврзано

(Видео) Ekcплозијата го потрeсе Ријад

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил. Корисниците...

Корупциски сkандал во Гласот на Америка, отворена истрага

Агенцијата за глобални медиуми на САД (УСАГМ), најмила две адвокатски фирми без тендер и со договори на неопределено време...

Трамп се враќа на политичката сцена

„Отворањето на канцеларијата на Трамп на Флорида значи дека тој ќе го одржи зборот, ќе се врати на американската...
- Advertisement -

НАСА денеска ќе лансира ровер од новата генерација „Упорност“ (Perseverance) на Марс, што ќе ги истражува трагите од потенцијалниот некогашен живот.

Лансирањето ќе биде од Кејп Канаверл на Флорида во седум часот и 50 минути по локално време, а роверот на Марс треба да пристигне во февруари следната година.

– Ова е деветтипат да слетуваме на Марс, имаме искуство, изјави Џим Бриденстајн од НАСА.

Мисијата чини 2,4 милијарди долари.

Latest News

(Видео) Ekcплозијата го потрeсе Ријад

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил. Корисниците...

More Articles Like This