September 25, 2020, 5:02 pm

НАСЕР СЕЛМАНИ СО ОТВОРЕНО ПИСМО: ДУИ и СДС преку наставничките се закануваат и уценуваат деца во училиште за нивните родители да гласаат за нивниот кандидат!

Поврзано

Николоски: Поради неспособноста на Заев милиони тони грозје скапува, ВМРО-ДПМНЕ бара организиран државен откуп на истото

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски синоќа во Сопот оствари средба со лозарите кои имаа проблем со откупот на грозјето. -Ние...

(Видео) Стефановски: Над 100.000 гpaѓaни живeaт co 50 дeнapи нa дeн и нeмаaт за лeб, а Заев тpoши милиoни за koндoми

Над 100.000 граѓани го поминуваат денот со 50 денари на ден, а немаат ниту за леб, а Заев дава...

Пендаровски да не измислува флоскули и да застане на страна на македонскиот народ, неговата историја, идентитет и најголемиот јунак Гоце Делчев

Граѓанската опција за Македонија излезе со соопштение за јавносто и медиумите по повод вчерашната изјава на Претседателот на државата,...
- Advertisement -

“Во рамките на кампањата за кандидатот на ДУИ / СДСМ, наставничка во едно училиште во општина Чаир му кажува на родителите: Уште овој месец ќе плаќате по 400 денари за безбедностa на децата, но по победата на Висар само по 200 денари!?“ – вака наставничките вработени од администрацијата на ДУИ во општина Чаир агитирале и уценувале ученици

 

 

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

Не учителке, можеби за почитувањето кое го имам кон наставата не го кажувам името, но јас велам дека вие воопшто не сте во право за многу причини. Првата твоја грешка е дека играте улога да предвидувате за победа на еден кандидат. Втората грешка е поголема од првата,е тоа што ги повикувате родителите да плаќаат пари за нешто што е обврска на училиштето, општината, како и други поврзани институци за безбедноста на нашите деца на училиште. Друга грешка што сте ја направиле е дека наместо да се спротивставите на овој вид на коруптивните практики што што ги праваат на нашите деца, ти му помагаш на тоа правејќи пропаганда за кандидат, на место да се посветиш на достојната професија како наставник.

И на крај драга наставничке можеби да продолжиме со предвидувања, моите предвидувања ми велат дека Зеќирија Ибрахими ќе биде од понеделник новиот градоначалник на општина Чаир. Но, тоа значи дека не мора да се разочарувате, напротив да ве утеши, затоа што со неговата победа ќе заврши партизацијата на училиштата, а вие драги наставници ќе бидете ослободени од сите притисоци кои биле досега, ниту 400 или 200 денари, нема да барате од родителите.
ПС.Јас за моето дете нити имам платено нити ке го платам во иднина овој долг” – пишува Насер Селмани, претседател на ЗНМ.

[/kopa_block_quote]

 

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор...

Издaдено пpeдупрeдување за поројни дождови со град во делови од Западен Балkaн

Европскиот систем за пpeдупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде прeдупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и Западен Балкан, наведувајќи дека дел...

Тpaгeдија: Загина 20 годишно момче откако се пpeвртело со трактор

Загина 20 годишно момче од Љубаништа во нecреќа што се случи денеска во близина на патниот правец Отешево-Трпејца. Дознаваме дека тој со трактор се спуштал...

Уапceни нaпaѓaчите на Љупчо Палевски

Лидерот на движењето Трета и политички активист, Љупчо Палевски пред нешто помалку од една недела брутално беше нападнат и претепан пред својот дом во...

33 годишна жена нaпaднaла тинејџерка на паркингот на Средно Водно

Осумнаесетгодишна скопјанка приjaвила во полиција дека доцна синоќа била физички нaпaдната на паркингот на Средно Водно. Според пријaвеното, нападот го извршилa 33-годишна жена со иницијали...

More Articles Like This