НАТО бродови впловија во Црното Море – ги следи Руската морнарица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Два воени бродови на НАТО вооружени со наведувачки ракети впловија во водите на Црното Море, соопштија од Националната управа за одбрана на Руската Федерација.

Како што се наведува, станува збор за разурнувачот „Дифендер“ на британската морнарица и фрегатата „Евертон“ холандска.

Од рускиот одбрамбен ресор истакнуваат дека Црноморската флота пристпила кон следење на овие бродови на НАТО.

Претходно е соопштено дека на 11.јуни разурнувачот „Лабун“ на американската воена морнарица впловил во водите на Црното Море.

Тој брод на себе има хеликоптери СХ-60 „Си хок“, има бродски противракетни системи „Иџис“ и може да понесе 56 крстосувачки ракети „Томахавк“.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This