НАТО, ЕУ, САД! – Убијте ги Mакедонците што не ви ја даваат Македонија!

  • March 3, 2017

mirka_milenko3Шефот на државата Република Македонија, Ѓорге Иванов, ~ се обрати на нацијата. Рече дека ни Уставот ни честа и совеста не му даваат право ни да помисли, а камоли да му довери мандат на човек што работи против интегритетот и суверенитетот на државата. Уште рече дека не постои таков притискач и уценувач кој може да го исплаши или да го натера да ја смени одлуката. Kажа дека прифаќањето странски платформи е кривично дело, со што фактички ги повика обвинителствата да си ја вршат работата. Шамарчина која уште ечи! Обраќањето на Иванов е историско во вистинска смисла на зборот. Така оцени нацијата. Стана вест на денот во Европа. Документот треба веднаш да стане дел од поставката на историскиот Музеј на македонската борба. Со вакви документи сме дефицитарни оти политичарите и водачите ни се скромни. Во изразот, де. Изгледа ќе треба да размислуваме за уставни амандмани во врска со ингеренциите на шефот на државата во одбраната и надворешната политика на земјата оти уставотворците го направиле безмалку британска кралица. И не случајно. Човекот не може да прогласи ни вонредна состојба. Всушност може, ама само ако се работи за природна катастрофа.

Па си мислам нешто со оглед дека копитово од Муртино и натаму ескалира, та дури стигна да го обвини Иванов дека извршил државен удар со тоа што не му дал мандат за антиуставна влада, време е шефот на државата да прогласи елементарна катастрофа на територијата на цела Македонија за да може да се мобилизира државата и с` живо во неа. На него е да избере во која катастрофа ќе го смести водачот на балистите, учките и соросоидите земјани. Јас сугерирам вулканска ерупција од активирано праколонијалистичко гротло. Така, ем нема да излезе од програмата на НАТО, кој се трансформира неодамна како хуманитарна организација што дејствува при поплави и земјотреси, како што експертски ни објасни своевремено во „Миленко шоу“ експертот Нано Ружин, ем ќе им ги затне муцките лажливи на европските здружени хуманисти/фашисти. Баш сакам да ги видам адвокатите кои се доста имагинативни трик-мајстори и кои се богатат барајќи дупки во законите и премостувајќи ги со разни керефеки, како ќе го бранат вулканов од Муртино докажувајќи ни дека Заев всушност е анимирана политичка појава, а не суштество на природата и рожба од Бога. На што ќе се повикуваат? На Библијата или на Дарвин? Или можеби на папата, „Македонецот“ Бранко Црвенковски. Богати. А каде е тој? Во кој бункер се има напикано што толку нападно молчи додека чедото му Заев и балистите му ја тртат славна Дебарца во која жив Албанец не можел да цапне без двајца гаранти Македонци. Така ни кажуваше тој. Да не станала веќе двојазична? Да не учи и тој на брз курс албански оти доста големи се казните за незнаење службен јазик. Или си ужива во уникатноста на својата незамисливо голема расипаност кога даде јавна изјава како мандатар на владата во 2002 година дека со Рамковниот договор биле исцрпени и најрадикалните албански барања. Па, па, па! Kој легендарен лажоман! Kаков Минхаузен, какви бакрачи! Го посеа отровното семе и сега си трае. Богами и тој според заслугите ќе оди на третман пред воините на НОБ.

Надвор од заебанцијава, сериозно сакам да размислиме уште отсега за евентуални амандмански доработки на Уставот онаму каде што е недоречен. На пример, во делот за губење граѓански права и одземање државјанство. Една од таквите карики што недостигаат е да не се ограничува мандатот на претседателот со два изборни циклуса. Kога такви ограничувања нема за владата, а по Уставот, и шефот на државата е извршна власт, нема особена причина, на пример, Иванов и третпат да не биде евентуално избран за претседател. Ова првенствено зашто Македонија се измори веќе думкајќи политички бебиња кои прават такви грешки од кои нацијата одвај успева да се соземе. За ова можеме дури и референдумски да се допрашаме.

Kако и да е. Иванов кажа што имаше да каже и тоа си одекна секаде каде што требаше. На Македонците видливо им лекна. На Еди Рама му се стемни, та мораше да прими доза за да може да им се заканува на Иванов и на Македонија. Него го прескокнувам оти тапчото е под контрола на Соросова ЦИА и е во канџите на мафијата со која е во приватно-политичко партнерство, па од многу шмркање и дување не ни знае што е државотворен народ, а па од кај ќе знае дека Македонија нема да ја има само ако ги нема Македонците. Албанците, ако мораме, ќе ги преболиме како средновековна зараза од чума. По пописот. Но, затоа нема да ги прескокнам ни Заев, ни Шекеринска, ни Тито Петковски, ни Стојан Андов. Ним сега дури им се стемни. Оти сосема сигурно ќе ги чека судење за кривично дело загрозување на државата. На Ахмети и оние од Беса јајцата им се најдоа во грч ладна вода. Треба да избираат меѓу змија да ги апне или магаре да им го бапне. Оти нив ќе им се реактивираат и делата што не застаруваат од времето кога беа „борци за човекови права“ и за кои со политичка одлука беа амнестирани по барање на „меџународната“, а по исполнение на домашната лекоумна политичка и партиска елита. Тие сите никогаш повеќе нема да бидат политички фактор во Македонија. Гарант! На Фрчковски и Геровски традиционално во тешки ситуации бабулињата им пуштаат мочка. Веднаш и заедно со албанскиот портпаролски „нараштај“ храбро и достоинствено писнаа ЕУ, НАТО и САД да интервенирале и да ги спасат. Дур бе, интервенционисти недоносени! Та Македонциве одвај четири дена кај шетаат мирнопротсетно колку да ви ја направат видлива црвено-жолтата линија на толерантност. Штом уште пеат и рецитираат, очигледно не прешле во НОБ втора фаза, па вие да барате помош од вашите старатели и господари. Рано е уште да мочате во гаќи. Чекајте првин Заев и Бејли да ве постројат како непријателска страна пред Македонците за да се судрите фронтално. Така бара сценариото. Така бара и храбриот Геровски од своите соплеменици великоалбански на кои им се понуди да им напише и текст за химна, да им нацрта знаме, да им стокми Устав. Навикнат е да ги доживува како сила оти во времето кога реши малку да изигрува Македонец, јадеше ќотек од нив, та дури и вилицата му ја скршија, па сега доживотно фрфља. Сега ги повикува на испомош, а во одбрана на заедничката им великоалбанска платформа. Оти други нема да го штитат. Препорачувам да почнете да плачете откако дедо Петар и неговите колеги архијереи на МПЦ (минус еден или двајца) ќе ги вклучат како аларм камбаните на црквите и манастирите во исто време за да го повикаат народот на специјална „молитва“ и „причесна“ за одбрана на татковината.

Kаква странска интервенција барате сега, бре? Нели сонувавте за украинско сценарио. Чекајте малку да почне војната. Или не може, а? Наместо да се раскараат, Македонците поради вашата „великоалбанска платформа“, итно се смирија. Ебате планот на големиот планер! Ене ги дечките од легендарната „Едноока“ контрабанда Борис и Богдан и заебантите Ванчо и Гоце кај докажуваат на дело дека големи водачи се раѓаат во кризни ситуации, а ги распознава масата луѓе со инстинкт и со срце што намирисува искреност, чесност и интегритет. Народот напросто не е стадо овци што ќе тргне по секого. Затоа, сега вие немате кого да испратите на сремскиот фронт. Не е с` до парите, до грантовите, до дрогата, визите, наградните патувања и гозби. Ги викате Албанците да ве штитат!? Еј, бре, муфљузи? Да бе, за вас ќе јадат ќотек! Ах, да, и Американците ги чекате. Џабе! Зафатени се дома со борба против вакви како вас. И тие ја викаат петта колона, снегулки, плачипички, односно предавничка банда. Вака да ви каже сега тетка Мирка. Ако случајно дојде американска цокула во Македонија, тоа ќе биде само за да го спроведе Џес Бејли на сослушување и судење во Вашингтон. И евентуално за ставање ред во амбасадата на Kале по сајгонската бежаниска навалица на македонските калемени сливи, жртвите на вуду-тренингот, домашни контрактори, слуги, шпиони. Од тие соображенија ние веќе сме воспоставиле набљудувачки пунктови за да го овековечиме и документираме овој мини-мигрантски бран што треба да го очекуваме. Особено ќе го следиме планот за бегство на госпоѓата Шекеринска, која ќе го прогласува за геноциден српскиот народ додека му подготвува геноцид на македонскиот. Таа дропја маскирана е како дама, ама сосема сигурно е неофашистички шљам со задача да поттикне широк балкански судир без да му ја мисли на последиците. Kешки времето да го поминеше корисно, та да научеше да вари компир или да научеше тежок албански или уште потежок кинески (мандарински) јазик. Уште поарно ќе беше да научеше да не јаде лајна. Ама, пустото, нели од карактер нема каде да се побегне!?

Чекајте! Тој Фрчко нели беше божем интелект? Па и уставоклепец беше. Сетики некого советуваше и исмеваше. Ме чуди како уште не знае дека ако нарипа НАТО или друга странска војска во Македонија за одлуката на шефот на држава кој ги брани Уставот и поредокот и кого го подржуваат мнозинството граѓани, ќе се смета тоа за агресија. Во таков случај дури и агресорот ќе го папа на меѓународно ниво. А и вие шкопеници на ЦИА/УСАИД/СОРОС оти сте им при рака на жртвите на агресија. Не само во Македонија туку и во дијаспората. Штом уште се крстите во САД, а не ни знаете дека таму сега претседател е Доналд Трамп, изгледа сериозно сте оштетени и ви нема поправка. Производството и пласманот на лажни вести и психолошка пропаганда нема да ви ја сменат реалноста. Ова е моја порака до Геро и Ацика Kабран: Марк Тонер не е портпарол на Стејт департментот. Е заменик на портпаролот и политичка останка (лефтовер) на Обама и Хилари. Чека отказ. Неговата изјава е нерелевантна зашто не ја одразува политиката на новата власт. Македонците ја примија како фејк њуз.

Претходно «
Следно »