НАТО започнува со вселенски операции

Поврзано

САД со рекордни 47.000 нови случаи на Ковид-19

САД одбележаа неславен рекорд со нови 47.000 случаи на Ковид-19, најголемо зголемување на ново зaразени во еден ден од...

Пoлицијaтa во Хонг Kонг употреби вoдeни тoпoви пpoтив дeмонcтpaнти и новинари

Полицијата во Хонг Kонг денеска употреби водени топови за да растера помали групи демонстранти, а на мета биле и...

Се враќа кaрaнтинoт во 30 пpeдгрaдијa на Мелбурн

Австралиските власти од денеска на полноќ воведуваат мерка карантин за околу 300.000 луѓе во предградија во северниот дел на...

НАТО ги проширува своите операции во вселената, петта оперативна зона, по копното, морето, воздухот и неодамна и сајбер-просторот, велат извори во седиштето на алијансата во Брисел.

Вселената е клучна за одбраната на алијансата и за одвраќањето, за рано предупредување и за навигација, рече генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел, пред овој потег да биде потврден од 29 земји членки, пренесе „Индекс“.

Околу половина од 2.000 сателити во орбитата на Земјата им припаѓаат на членките на алијансата, потсети Столтенберг, напоменувајќи дека „НАТО нема намера да постави оружје во вселената“.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести