НАТО ИМА „ФОРМУЛА“ ЗА НАПАД НА РУСИЈА: Што значи формулата на НАТО „30-30-30-30“ за напад на Русија?

  • June 6, 2018

САД вршат притисок врз европските сојузници да обезбедат повеќе бродови, авиони, и баталјон, јавија официјални лица, што впрочем е последниот потег со цел да се задржи на постојното ниво НАТО поради воено заплашување на Русија, пренесува “Ројтерс”.

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ќе се обиде да добие широка поддршка во Брисел за својот планот за НАТО, на 7 јуни, кога тој ќе се сретне со министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО.

Како што велат четворица американски претставници во НАТО, за Ројтерс, време дека “ќе го подготви теренот” за на самитот во јули, да добијат одобрување од лидерите во Алијансата.

Овој план бара НАТО да има 30 копнени баталјон, 30 воздухопловни ескадрони и 30 воени бродови, подготвени во рок од 30 дена да се распоредат, предлоготот нема конкретен број на војници или крајниот рок за воспоставување стратегија.

“Ние имаме ривал (Русија), кој може брзо да се распореди преку Балтичкото море и Полска за време на копнен напад”, изјави неименуван висок дипломат на НАТО, кој е упатен во американските планови.

“Ние го немаме тој луксуз да се мобилизираме со месеци”, говорејќи за американската идеја позната како “30-30-30-30.”

Претходно «
Следно »