НАТО ИМА „ФОРМУЛА“ ЗА НАПАД НА РУСИЈА: Што значи формулата на НАТО „30-30-30-30“ за напад на Русија?

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ДОБРА ВЕСТ: Одобрен првиот лек за кopoнавирусот од Министерството за здравство на Русија

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразиле 6.211.653 лица. Од нив починaле 372.160, а оздравеле...

САД вршат притисок врз европските сојузници да обезбедат повеќе бродови, авиони, и баталјон, јавија официјални лица, што впрочем е последниот потег со цел да се задржи на постојното ниво НАТО поради воено заплашување на Русија, пренесува “Ројтерс”.

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис ќе се обиде да добие широка поддршка во Брисел за својот планот за НАТО, на 7 јуни, кога тој ќе се сретне со министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО.

Како што велат четворица американски претставници во НАТО, за Ројтерс, време дека “ќе го подготви теренот” за на самитот во јули, да добијат одобрување од лидерите во Алијансата.

Овој план бара НАТО да има 30 копнени баталјон, 30 воздухопловни ескадрони и 30 воени бродови, подготвени во рок од 30 дена да се распоредат, предлоготот нема конкретен број на војници или крајниот рок за воспоставување стратегија.

“Ние имаме ривал (Русија), кој може брзо да се распореди преку Балтичкото море и Полска за време на копнен напад”, изјави неименуван висок дипломат на НАТО, кој е упатен во американските планови.

“Ние го немаме тој луксуз да се мобилизираме со месеци”, говорејќи за американската идеја позната како “30-30-30-30.”

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести