October 24, 2021, 4:41 am

НАТО испрати пpeдупредување до Русија и Белорусија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

НАТО, во светло на претстојните воени вежби „Запад 2021“, ги повикува Русија и Белорусија да дејствуваат предвидливо, со цел да се намали ризикот од инциденти на границите на Алијансата, изјави портпаролката на блокот, Оана Лунгеску, за „Спутник“.
„Сите земји имаат право да ги обучуваат своите вооружени сили, но исто така е неопходно да се почитуваат обврските за транспарентност … Ги повикуваме Русија и Белорусија да дејствуваат предвидливо и транспарентно во согласност со меѓународните обврски. Ова е особено важно за да се намали ризикот и да се избегнат какви било инциденти и несреќи во ситуација кога воената активност се зголемува покрај нашите граници“, рече Луганеску.
Таа, исто така, се пожали дека НАТО не добил покана да испрати набудувачи на вежбите „Запад 2021“.
„Скалата на претходните слични воени вежби значително ги надмина најавените“, изјави Луганеску, потсетувајќи дека според виенскиот документ на ОБСЕ, присуството на набудувачи е задолжително за маневри во кои учествуваат над 13.000 луѓе.
Одличните стратешки воени вежби „Запад 2021“ ќе се одржат од 10 до 16 септември на девет полигони за обука во Русија и пет во Белорусија. Во вежбите ќе учествуваат околу 200.000 луѓе, над 80 авиони и хеликоптери, до 760 единици воена опрема, како и до 15 бродови.
Речиси 13.000 луѓе, над 30 авиони и хеликоптери, до 350 единици воена опрема ќе бидат вклучени во вежбите во Белорусија. Како што беше најавено, покрај Русите, на вежбите ќе учествуваат сили од девет земји – Ерменија, Белорусија, Индија, Казахстан, Киргистан, Монголија, Србија, Таџикистан и Шри Ланка.

Набудувачите ќе бидат претставници на армиите на Виетнам, Кина, Мјанмар, Пакистан и Узбекистан.
Треба да се потсети дека во последните години Москва укажува на невидената активност на НАТО во близина на нејзините западни граници, и постојано изразува загриженост поради зголемувањето на силите на Алијансата во Европа. Официјална Москва постојано повторува дека Русија никогаш не е закана.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This