НАТО СЕ ВООРУЖУВА: Америка купува еден украински тенк „Оплот“

Поврзано

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...

(Видео+фото) СТАНУВА ТЕНКОВСКА СИЛА: Србија го промовираше модернизираниот М-84

Во Техничкиот институт „Чачак“ беше претставен модернизиран тенк М-84 . По презентацијата, министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека...

Украинската фабрика „Малишев“ на САД ќе испорача еден тенк „оплот“, пишуваат медиумите, повикувајќи се на неименувани извори

Испораката ќе ја изврши државна компанија-специјален извозник, јави магазинот „Воено-индустриски курир“, повикувајќи се на претставници на украинскиот воен бизнис.

Изворот ја нарече испораката перспективна. По негово мислење, американската страна на тој начин и порачува на украинската технологија дека ќе и даде можност на воено-техничката соработка помеѓу САД и Украина.

Рускиот воен експерт Виктор Мураховски објасни зошто на Американците им треба украинскиот тенк.

„Американците купија еден тенк, како што купуваа по една единица од старите модификации од советско производство: еден авион, еден тенк, една ракета. Тие ќе ја расклоат техниката, ќе извршат тестирања, ќе ги проверат параметрите на заштита, видливоста во различни услови итн.“, објасни Мураховски.

Иако базата на тенкот „Оплот“ е добро познатиот советски Т-64, Американците се заинтересирани и понатаму за нејзината модификација. Тие на пример, купија тенк Т-80УД и друга оклопна техника, наведува експертот.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести