April 22, 2021, 10:16 pm

НАТО ја прогласи бугарската војска за нecпосбна: „Она што apмијата не може да го стори во мир, не може да го стори ни во вojна“

Поврзано

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...
- Advertisement -

Доколку Бугарија не е подготвена да учествува во вежбите, не е подготвена ниту да се бори, на овој начин Бугарскиот атлантски совет го коментираше одбивањето на бугарскиот министер за одбрана земјата учествува во анти-минските вежби на НАТО „Посејдон“ во Црното Море, поради случаи на коронавируси.

Според претставниците на организацијата, не може да се најде понесоодветен момент, бидејќи во регионот е забележано нарушување на воената рамнотежа, а Москва води се поинтензивна хибридна војна против Европската унија и НАТО.

„Тоа е негативен сигнал за нашите сојузници и што е најважно, тоа е сигнал за охрабрување на Кремљ. „Одбивањето да учествува во вежбите, без оглед на причината, доаѓа од земја што Кремљ ја смета за свој Тројански коњ во Европската унија и НАТО“, се вели во соопштението на Атлантскиот совет на својата страница на Фејсбук .

Бугарската морнарица не е подготвена да заземе место меѓу сојузниците за време на вежбите, додека другите земји од НАТО успеаја да ја заштитат својата армија од болести за да можат да учествуваат во маневрите, забележува организацијата.

„Ова е докажано правило: она што армијата не може да го стори во мир, не може да го стори во војна. И, ако нашите војници не можат да учествуваат во вежбите, тоа значи дека тие нема да можат да учествуваат во војната “, велат претставниците на организацијата.
Атлантскиот совет неколку пати предупредуваше на опасноста од руската закана. Претходно, во организацијата на Россотрудничество, тие го нарекоа подмолен инструмент на хибридна војна и повеќепати предупредуваа дека Москва ја користи Србија како своја база на Балканот .

Latest News

(Видео) Пандов: Камчев со белешка го спакуваа во Шутка, Рашковски до гуша во kpиминал и kopупција одвај доби домашен притвop

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

More Articles Like This