НАТО ЌЕ РАСПОРЕДУВА ПОВЕЌЕ ВОЈСКА ВО ЕВРОПА: Наводна руска закана како причина за распоредување повеќе војска, одговори и Русија

Поврзано

Откриен шпиoн во кабинетот на Меркел, со години вршел шпиoнажа за египетската рaзузнавачка служба

Во кабинетот на германската канцеларка Меркел наводно е откриено лице кое со години вршело шпиoнажа за египетската разузнавачка служба. Соработник...

После кpизaтa со кoрoнaвиpycот, ќе излеземе пocилни

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Европејците на храбар реформски курс со цел посилни да излезат од кризата со...

СРПСКО СЕМЕЈСТВО ЌЕ ГО ПAMЕТИ ГОДИШНИОТ ОДМОР: Наместо во евтин апартман поради kopoна ги сместиле во хотел со 5 ѕвезди во Грција

Српско семејство засекогаш ќе го памети годишниот одмор во Грција. Тие како и многумина други уплатиле во Евиа уште...

Русија е загрижена поради зголеменото покажување на мускулите на НАТО во близина на нејзините граници. Таквиот потег е опасност за разгорување на тензиите меѓу поранешните непријатели od Студената војна.

НАТО планира да формира резервни сили од 30.000 војници, плус стотици борбени авиони и бродови подготвени за брзо распоредување во случај на замислен напад од Русија, објави Ди Велт, цитирајќи дипломатски извори во Брисел.

Според весникот, резервните сили ќе бидат додадени на веќе 20.000-те сили за одговор на НАТО во Европа, кои можат да бидат распоредени во рок од 30 дена.

САД, наводно, стојат зад идејата за резервни сили, а Германија и е дадена водечка улога во новата борбена формација.

Министрите за одбрана на НАТО се очекува да разговараат за планот кога ќе се состанат во Брисел некаде следната недела. Според Дие Велт, НАТО, исто така, сака да ја подобри својата “борбена мобилност” за да може брзо да ги движи тенковите и другото тешко оружје за соочување со можни проблеми.

Ова ќе бара подобра инфраструктура и отстранување на административни бариери и ќе го олесни процесот на политичко одлучување.

Иницијатива на ЕУ

Извештајот на комитетот за меѓународни прашања на Европскиот парламент, кој треба да биде објавен пред претстојните воени вежби на НАТО во балтичките држави,ќе повика на поблиска интеракција помеѓу НАТО и ЕУ и воена структура на источниот и јужниот дел на Европа во обид да се одврати имагинарен руски упад на Источна Европа.

Плановите се во тек за распоредување на четири мултинационални сили во Естонија, Литванија, Латвија и Полска. Извештајот, исто така, бара да се поправат патиштата и мостовите за да се забрзаат воените распоредувања. НАТО го зголемува своето воено присуство во Источна Европа и во балтичките држави како средство за заштита на државите од наводна “руска агресија”.

Одговор на Русија

Русија во повеќе наврати изрази сериозна загриженост во врска со воените засилувања на НАТО долж нејзините западни граници. За време на состанокот на Советот за безбедност на Русија во април, претседателот Владимир Путин рече дека НАТО се обидува да предизвика нови конфликти и да поттикне стари во поранешните советски републики.

НАТО го зголемува своето воено присуство во Источна Европа и балтичките држави како средство за заштита на нив од наводна “руска агресија”.

Москва, од своја страна, постојано ги негираше плановите за напад на било кој член на Северноатлантската алијанса и инсистира на тоа дека НАТО ги поттикнува стравувањата од Русија за да го зголеми своето воено присуство долж руските граници.

Актуелно

ДАЛИ БРОДОТ НАРЕЧЕН СДСМ ГО ИЗГУБИ КОРМИЛАРОТ : Во државниот инспекторат за земјоделие вработувања во предизборието !

Повеќе од јасно е дека бродот наречен СДСМ го изгуби кормиларот, а и компасот воопшто не им работи. Така на...

Мамата у…- како се менуваше името на еден народ!

Минува и втората година како е променето македонското име, но се чини болката кај македонскиот народ се уште е иста, како нож во срце...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен во Управата за безбедност и...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Повеќе вести