НАУКАТА ВЕЛИ: Се што се наоѓа на плажа е добро за нашето здравје

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Плажата може да биде исклучително корисна за сите нас, и емотивно и физички. Таа е најдобриот лек кога чувствувате бес, анксиозност и стрес, а освен што ни помага ментално да се чувствуваме подобро, може да ја подобри и состојбата на нашата кожа, може да ни помогне и во согорувањето калории.

Водата

Солената вода е богата со многу минерали кои можат да помогнат во лекување состојби на кожата како псоријаза и егзема, а самата вода може да помогне ако страдате од синузитис и висока температура. Исто така, може да го зголеми ослободувањето на хормоните што ни помагаат да се чувствуваме добро: допамин и серотонин.

Пливањето во морето/океанот е вежба што нуди голем број придобивки за менталното здравје, како резултат на реставративните ефекти што ги има додека сме во контакт со природата.

Ветерот

Ветерот може да помогне во детоксикацијата на телото. Кога сме на плажа, ги исполнуваме белите дробови со негативни јони што ќе го зајакнат нашиот имунолошки систем. Овие негативни јони, исто така, можат да имаат антидепресивно влијание врз нас и можат да ги ублажат симптомите на сезонско афективно нарушување.

Воздухот ве тера да се чувствувате порелаксирано по еден ден на плажа и може да ви помогне да имате подобар сон.

Песокот

Песокот е природен ексфолијант и може да ја извади мртвата кожа од нозете. Песокот исто така може да го подобри нашето здравје и да го забави стареењето бидејќи ги апсорбираме електроните на земјата при одење. Исто така, самиот чин на ставање на нозете во топлиот песок предизвикува луѓето да се релаксираат.

Освен тоа, пешачењето ви помага да останете фит затоа што е потребен поголем напор да шетате по песокта отколку на цврста земја.

Звуците

Звукот на океанските бранови носи чувство на мир и рамнотежа. Ја подобрува силата и му помага на мозокот да заздрави и ни помага да постигнеме медитативна состојба.

Нашиот мозок позитивно реагира на водата, вклучувајќи го и неговиот звук. Има капацитет да го зголеми нашето знаење и увид, како и да го лекува она што сметаме дека е скршено.

Бојата

Истражување открива дека луѓето што живеат со поглед кон океанот се под помал стрес. Според ова истражување, постои врска помеѓу здравјето и сината боја на водата и небото. Во принцип, сината боја ги тера луѓето да се чувствуваат посмирено и опуштено. Плажата е совршена за луѓе што бараат спокојство и тишина.

Актуелно

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

Повеќе вести