Науката потврди: Пет навики кои можат да ви го продолжат животот

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Научници од Харвард откриле дека овие пет здрави навики, можат да ви го продолжат животот за 10 години. Со менувањето на животниот стил, жените можат да го продолжат својот животен век за 14, а мажите за 12 години.

Во овие 5 навики спаѓаат:

– Здрава храна
– Редовно вежбање
– Одржување нормална килажа
– Минимално консумирање алкохол
– Престанок со пушење

Иако ова се веќе познати факти, истражувањето докажува колку добар ефект можат да имаат овие здрави навики, пренесува “Independent”.

Исто така, луѓето кои живеат здрав живот, имаат 82% помалку шанси за заболување од кардиоваскуларни болести, и 65% помала веројатност да заболат од рак, во однос на оние кои помалку внимаваат на своето здравје.

Ова истражување, објавено во магазинот “Circulation”, вклучувало податоци од изминатите 34 години, за 78.865 американски жени и во изминатите 27 години за 44.354 мажи.

Истражувањето докажало дека одржувањето на индексот на телесна маст, не консумирањето на тутун, одржување на телесната маса со секојдневно 30-минутно вежбање, минималното внесување на алкохол во организамот и здравата исхрана, имаат големо влијание на трајноста на животниот век.

Ако 50-годишна жена почне да живее на ваков начин и ги усвои сите овие здрави навики, може да живее уште 43 години. Ако ги игнорира овие навики и продолжи да живее нездраво, се очекува да живее уште 29 години. За мажите на иста возраст, усвојувањето на овие навики може да им го продолжи животот за 38 години, а ако одлучат да не ги практикуваат, им остануваат околу 26 години од животот.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести