December 3, 2020, 9:07 pm

Научник кoj двa пaти ce caмoзapaзи co Koвид-19: Нaдeжитe зa „имyнитeт нa cтaдo“ ce зaлyдни

Поврзано

Научниците откриле како да се препознае лицето што ќе има тeшки симптoми на koрона

При тешкиот тек на болеста ковид-19, често е погрешната реакција на телото на воспаление. Воспалението влијае на белите дробови,...

Бројките никако да стивнат: Зapaзени 1342 , починaлe 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи...

Филипче утре на средба со Координативното тело за вакцини за Ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче утре ќе има работен состанок со Координативното тело за вакцини за Ковид-19 преку КОВАКС...
- Advertisement -

Професор кој по втор пат се замозарази со коронавирус со цел да ја проучи ефикасноста на стекнатите антитела, вели дека надежите за создавање на „имунитет на стадото“ се попусти.

Д-р Александар Чепурнов (69) за прв пат се зарази со Ковид-19 во февруари за време на патувањето во Франција. Откако се опорави дома во северна Русија, без да мора да биде хоспитализиран, тој одлучи повторно да се зарази за да го тестира стекнатиот имунитет.

Неговиот тим од Институтот за експериментална медицина во Новосибирск проучувал „како се однесуваат антителата, нивната сила и нивното задржување во телото“.
Научниците откриле дека клетките кои се борат против КОВИД-19 брзо се намалуваат. Д-р Чепурнов рече: „На крајот на третиот месец од моментот кога се осетив болен, веќе не можевме да забележиме антитела“.

Потоа тој беше намерно изложен на болни пациенти за да се процени веројатноста за повторно заразување.
Чепурнов додава: „Одбранбените системи на организмот пропаднаа точно шест месеци по првата инфекција. Првите знаци беа болки во грлото.

Неговата втора инфекција била потешка од првата и тој бил принуден да биде хоспитализиран.

Пет дена температурата ми беше над 39С. Го изгубив чувството за мирис и ми се смени чувството за вкус. На третиот ден од болеста, скенирањето на белите дробови не покажа никакви проблеми, додека три дена подоцна имав двојна пневмонија, рече д-р Чепурнов .

По студијата, тој дошол до заклучок дека надежите за да се победи пандемијата преку идејата за имунитет на стадото се залудни.

„Имунитет на стадто“ е идеја за општа заштита на заедницата со масивна бенигна (не тешка) инфекција што би предизвикала развој на заштитни антитела низ целата заедница.

Лекарот додава: „Затоа ни треба вакцина што треба да се користи неколку пати. Комбинирана вакцина (со нови комбинации на генетски материјал) нема да функционира.

Д-р Чепурнов претходно работел во биотехнолошкиот центар во Сибир, каде што се развива втората руска вакцина против коронавирус, позната како ЕпиВакорона.

Нејзините производители велат дека треба да се инјектираат повторени дози за да се одржи имунитетот.

Руската вакцина „Спутник V“ веќе се администрира на здравствени работници и други во клучните сектори, иако не ги заврши сите фази на тестирање.

Latest News

Научниците откриле како да се препознае лицето што ќе има тeшки симптoми на koрона

При тешкиот тек на болеста ковид-19, често е погрешната реакција на телото на воспаление. Воспалението влијае на белите дробови,...

Наместо инвестиции на полигонот Криволак ни носат 110 тони гpaнати за yништyвaње

Граѓаните на Општина Неготино, особено жителите на Криволак и Пепелиште, загрижени за своето здравје реагираат на најавата за уништување на 110 тони гранатите на...

„Прашањето ми е следно“: Boнpeдно издание во 21:00 со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски

Вечерва ексклузивно на Фејсбук страницата на Инфомакс во 21:00 часот започнува новата емисија „Прашањето ми е следно“, емисијата ќе се емитува секоја среда, но...

Дeмaнт од Bлaдaтa дека историските читанки ќе се менуваат по желба на Бугарија

Владата на Република Северна Македонија најостро го демантира написот објавен на вашиот портал со наслов „Заев потврди: Промена на историјата на Македонија во учeбниците...

Во ек на најголемата kpиза: Буџетот за 2021 година се сведува на pacфрлање на пари за нeпpoдуктивни цели

Во Буџетот за 2021 година воопшто не гледам дека има некаде во некоја ставка предвидено пакети за следната година. Многу е битно во делот...

More Articles Like This