НАУЧНИЦИТЕ ВОЗНЕМИРЕНИ: Причнината за ледениот бран низ Европа – загрижувачка!

Поврзано

Денес не очекува сончево и многу топло време, УВ индексот 9

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне повторно ќе има локален развој на...

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дoжд и нeврeмe

Времето во земјава денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален...

Денес не очекува сончево и топло време со појава на мала локална oблaчноcт

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

Ледениот бран кој ја окова Еворпаво во британските медиуми доби назив „Ѕверот од истокот“ објаснуваат научниците, кои велат дека порастот на температурите во распон до 30 степени на Северниот пол, е причината за ваквата клима во Европа

Причината за ледениот бран е „упад на топол воздух“ кој носи голема влага на Северниот пол. Научниците истакнуваат дека ова и претходно се случувало, но никогаш вака интензивно како во последните четири години.

Промената на климата на Северниот пол предизвикала поместување на ладниот арктички воздух кон Европа, а тоа лесно би можело да биде поради човечкиот фактор, односно како причина за се почестите нагли климатски промени.

Метеоролошката станица Кејп Морис Џесуп на северот на Гренланд забележила рекорден 61 час температура над просекот на ова географско подрачје само од почетокот на 2018. година, а кој се поврзува со топењето на зимскиот мрак на Арктикот.

„Никогаш не било вака екстремно“, вели Рут Мотрам, научник од данскиот Метеоролошки Унивезитет.

Ретка снежна олуја го погоди Рим во понеделникот, додека Лондон беше блокиран од бура пораи која беа откажани сите возови.

Во Скопје падна 10 ценитметри снег, и главниот град беше блокиран два дена.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести