August 12, 2020, 1:13 pm

Научниците контра СЗО: Бараат да се сменат препораките за коронавирусот

Поврзано

Нajгoлeм пpoцeнт од нoвoзaбoлeнитe и cмpтнитe cлyчaи имaaт кoмopбидитeти или ce нaд 60 гoдини

25,9 отсто од новозаболените со Ковид-19 и во периодот од 3 до 9 август се лица на возраст над...

(Фото+Видео) Cитe поглeди свpтeни кон неа, ова е ќерката на Пyтин која ја пpими првата вakцина пpoтив кopонавирусот

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека една од негвите ќерки ја тестирала на себе вakцината против kopoнавиpycoт, јавноста...

За еден зapaзен цела држава во кapaнтин, бутанските власти со лекција за македонските

Бутанските власти за првпат објавија општ карантин откако граѓанин позитивен на новиот коронавирус бил во близок контакт со луѓе...
- Advertisement -

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот може да биде зaразен во помалите честички во воздухот и ја повикуваат Свестската здравствена организаицја (СЗО) да ги промени своите препораки, објави „Њујорк Тајмс“.

СЗО наведува дека коронавирусот се шири од личност до личност првенствено со капки, од носот и устата на зaразено лице при кивање, кашлање или зборување.

Во отвореното писмо до СЗО, кое потписниците планираат да го објават во научно списание следната недела, 239 научници од 32 земји наведоа докази кои покажуваат дека дури и помалите честички можат да бидат зaразни, пишува „Њујорк Тајмс“.

Без разлика дали коронавирусот се пренесува преку поголеми честички по кивање или од помали честички произведени со дишење, коронавирусот се пренесува преку воздухот и може да ги зaразува луѓето кога се вдишува, велат научниците.

Сепак, СЗО наведува дека доказите за пренесување преку воздухот не се убедливи.

Особено во последниве месеци, неколкупати посочивме дека веруваме дека е можно пренесување преку воздухот, но за тоа не постојат цврсти, па дури и јасни докази“, изјави Бенедета Алегранци, директор на програмата на СЗО за превенција и контрола на инфекции.
СЗОКОВИД-19

Latest News

Тacевски му влeзe со kлизaчи на Зaeв: He тe yценyвaaт caмо Aлбaнците, бeз Axмети влaдa нe cмeeш да напpaвиш

Актерот Сашо Тасевски испрати порака до Зоран Заев дека не е уценуван само од Албанците и оти ќе прифати...

Не дочека да дојде ни петок, Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на Заев?

Шефот на државата утре на пладне ќе гододели мандатот за составување на Влада, откриваат извори за Сител. Одлуката на Пендаровски тоа да го направи...

Нaд илjaдa пpивeдeни и 50 пoвpeдeни во дeмoнcтpaциитe во Бeлopycиja

Повеќе од 50 лица се повредени во синоќешните протести во Белорусија, соопшти Министерството за здравство. -Синоќа 51 лице е повредено и е примено во ургентни...

Села и Гаши се пишмaни ја прифaтиja поканата на Axмети, Зaeв извиcи

– Алијансата за Албанците и Алтернатива ја прифатија поканата од лидерот на ДУИ Али Ахмети за зедничка средба со лидерите на партиите од...

Кoмиcијaтa за зapaзни бoлecти се cpeтнa со пpeтcтaвници на МТСП, еве што е зaклyчeнo за гpaдинкитe

На состанокот на Комисијата за заразни болести денеска биле присутни и претставници на Министерството за труд и социјална политика при што се разгледувале и...

More Articles Like This