September 30, 2020, 6:58 pm

НАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА АНТИЧКИ ВИРУС: Тој потекнува од Тибет од најстариот глацијален мраз на Земјата

Поврзано

Пpoблeмот со платформата за учење на е само во Македонија – цел свет се соочува со истиот пpoблeм

Учениците кои оваа учебна година требаше да ја започнат „учејќи од далечина“, се уште не можат да се најават...

Гугл мапс ќе покажува каде има најмногу заболени

Гугл најави ажурирање на апликацијата Гугл Мапс, а иновацијата подражбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области...

Научниците со нови докази – „протекувањето на 5Г“ мрежата влијае на метеоролошките предвидувања и може да предизвика катастрофи

„Протекувањето на 5г“ мрежата може да доведе до погрешни временски прогнози што би можело пак да доведе до катастрофални...
- Advertisement -

Во 2015 година научници од Кина и од САД отпатуваа во Тибет за да соберат примероци од најстариот глацијален мраз на Земјата.

Неодамна тие објавија труд во кој се наведуваат детали за откривањето на 28 нови вирусни групи во мразот стар 15.000 години, но и предупредување дека климатските промени би можеле да ги ослободат античките вируси во модерниот свет.

Тимот копал на длабочина од 50 метри во глечерот за да земе две ледени јадра, кои потоа биле подложени на деконтаминациски протокол од три чекори. Потоа истражувачите употребиле микробиолошки техники за да ги идентификуваат микробите во примероците. Тие техники откриле 33 вирусни групи, вклучително и 28 антички вируси кои научниците никогаш порано ги немале видено.

Како што наведува тимот во трудот, климатските промени сега се закана и за нашата способност детално да ги регистрираме тие мали форми на живот и да бидеме безбедни од опасните.

– Во најлош случај топењето на мразот би можело да ослободи патогени во животната средина – истакнуваат научниците.

Latest News

Албанија го одложи стартот на училишната година за ноември

Албанија го одложи почетокот на учебната година. Земјата го одложи стартот на училишната година за ноември. Оваа одлука е донесена...

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ избра нов Генерален секретар на партијата

Денеска при заседавањето на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ по предлог на претседателот Христијан Мицкоски беше изгласан Ѓорѓија Сајкоски за нов Генерален секретар на партијата. Ѓорѓија...

Арнаудов: Државата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што направи е yништување на здравствениот...

Многу нeceриознa е изјавата на Царовска која вели дека чекор по чекор ќе се решаваат пpoблемите во образовниот процес

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за почетокот на учебната години каде истакна дека многу несериознa...

Словенија забpaни работа во недела и празници за продавниците

Продавниците во Словенија ќе бидат затворени во недела и празници, одлучија членовите на парламентот. Измените и дополнувањата на Законот за трговија, за чие усвојување...

More Articles Like This