October 30, 2020, 12:01 pm

Научниците со нови докази – „протекувањето на 5Г“ мрежата влијае на метеоролошките предвидувања и може да предизвика катастрофи

Поврзано

(Фото) Бajден може да се збогува со Белата куќа: Фамилијата зела милиони од главниот „шпиyн“ на Kинa

„Лаптопот од пеколот“ на Хантер Бајден е дарот што продолжува да дава, а најновото откритие е е-пошта која содржи...

Руски тeнkoви пристигнаа во Србија

Авиони натоварени со тенкови кои Русија ги донираше на Србија започнаа да слетуваат на батајничкиот аеродром од вчеравечер, пишуваат...

Италиjaнско сценapио: Hoви 862 случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи...
- Advertisement -

„Протекувањето на 5г“ мрежата може да доведе до погрешни временски прогнози што би можело пак да доведе до катастрофални последици во иднина, покажува новата студија на начуниците од универзитетот Ругерс.

Истражувањето, кое овој месец беше рецензирано и доставено на Светскиот форум ИЕЕЕ 5Г 2020, треба да го проучи влијанието на „протекувањето на 5Г“ – појава кога зраќењето од предавателите случајно се емитува и во соседните фрекфенциски канали или опсези.

Бидејќи 5Г фрекфенцијата може да „протече“ во опсегот на временските сензори и набљудувачки сателити, кои ја мерат количината на водена пареа во атмосферата, тоа би можело да смета на точноста на податоците кои метеоролозите ги собираат за предвидување на временските модели, сугерира студијата.

Истражувачкиот тим користел модел на ширење од прв ред со цел мерење како тоа влијае на точноста на временските предвидувања во однос на избивањето на торнада во „супер вторник“ – настан кој во САД се очекува секоја година.

Истражувањето заклучува дека од „протекувањето на 5Г“ влијаело на прецизноста на предвидувањето на врнежите од дожд за време на торнадата од 0.9 милиметри и на точноста на предвидувањето на температурите до 1.3 целзиусови степени.

Latest News

Ноле е новиот kpaл: Ѓоковиќ го cpуши pekopдот на Надал

Рекордите со кој Новак Ѓоковиќ од ден на ден ги руши нема крај, а сега на крај од годината...

Цpн peкopд и во Унгарија: 65 пoчинaти oд кopoнaвиpyc вo пocлeднитe 24 чaca

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Унгарија достигна црн дневен рекорд од 65 пациенти кои починале во последните 24 часа. Бројот на потврдени случаи...

Милошоски pacпали по Костадинов: Во мај со 22 новозapaзени и 2 пoчинaти бараше ocтавка од Чулев, денес moлчи

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбик пишува дека Костадин Костадинов од СДСМ во мај со 22 новозаразени и двајца починати бараше оставка...

Бpyка – дyшaтa ja ocтавија по бoлници: Медицинckите cecтри изocтавени од нагpaдата 13 Hoември

Унијата на ЗМСТАС (Здружение на Медицински сестри, Техничари, Акушерки и Стоматолошки сестри) предводена од здружението „За нас“ апелира медицинските сестри да не бидат изоставени...

(Фото) Heмa тpeпкaњe: Мaнeкeнкaтa пoзиpaшe цeлocнo гoлa нa кpeвeт

Манекенката и актерка Дафне Џои нема намера да престане да провоцира. Таа на својот Инстаграм профил објави фотографија каде позира потполно гола. Таа позираше целосно гола...

More Articles Like This