August 13, 2020, 5:39 pm

Научниците утврдија колку време коронавирусот опстанува во вода

Поврзано

Брзо тecтирање во домашни услови за ковид-19 во Белгија

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз...

Руската вакцина ќе штити од кopoнавирус најмалку две години

Ваkцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидeмиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде ефективна пpoтив кopoнавирусот во период...

Австриски медиуми тврдат: Хрватска ги лaжира бројките поради туристичката сезона

Австриските медиуми денес пишуваа дека постои веројатност Хрватска да не го пријави точниот број на луѓе кои се зaразени...
- Advertisement -

Научниците од Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнологија ,,Вектор” од Русија спроведоа студија за можноста на коронавируси да преживеат во вода.

Околу 99,9 проценти од неговите честички умираат на собна температура за 72 часа, соопшти прес-службата на Федералната служба за супервизија и заштита на правата на потрошувачите и благосостојбата на човекот за руската агенција ТАСС.

Докажано е дека вирусот не се размножува во дехлорирана и солена вода, но може да се зачува. Времето на деактивирање на новиот коронавирус директно зависи од температурата на водата.

Во вода на собна температура 90% од вирусот Ковид-19 угинува во рок од 24 часа, а 99,9% во рок од 72 часа, се наведува во студијата. Топлата вода доведува до негова целосна деконтаминација и истребување, додека во хлорирана вода коронавирусот целосно ја губи способноста да преживее.

Како што температурата на водата се зголемува, бројот на одржливи честички на вирусот значително се намалува, се вели во соопштението.

Latest News

Грција oбвинyва: Турција континуирано го нapушува грчкиот воздушен простор

Тензиите меѓу Турција и Грција остануваат на високо ниво, при што турскиот режим наводно континуирано го нaрушувал грчкиот воздушен...

Мицкоски: Пендаровски без доказ за мнозинство го дал мандатот на пратеникот Заев

Неуставното доделување на мандат на пратеник коијшто нема докажано мнозинство во рамките на парламентот и денеска на нашата прес конференција токму тоа и го...

Брзо тecтирање во домашни услови за ковид-19 во Белгија

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест за Ковид-19, со што...

Руската вакцина ќе штити од кopoнавирус најмалку две години

Ваkцината, создадена во Научноистражувачкиот институт за епидeмиологија и микробиологија „Н. Ф. Гамалеја“, ќе биде ефективна пpoтив кopoнавирусот во период од две години. Ова го...

Teпaчка меѓу жители на Желино и Пирок во Тетово

По двајца жители на Желино и Пирок ноќеска после полоќ се прeсметувале физички, по што употребиле и тврди и остри предмети. Тројца од четворицата...

More Articles Like This