August 13, 2020, 2:53 am

Научници направија зaштитнa мacкa која што уcпeшнo го yништyвa кoрoнaвиpycот, а може да издржи до 50 перења

Поврзано

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското...

Рекорден број новoзaболeни во Грција, двојно зголемен и бројот на пaциенти на интeнзивнa нега

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на kopонавирус, што е нaјмногу од почетокот на пaндeмијата, а пoчинaлe...
- Advertisement -

Заштитните маски се многу важни за заштитата од короонавирусот, а нивното носење колку и да ни е неудобо сепак мора да направиме ”мала жртва од себе”.

Научниците во Португалија објавиле дека создале заштитна маска чија што ткаенина штити од коронавирусот така што го уништува.

Вирологот од Институтот за молекуларна медицина во Лисабон, Педро Симас, објавил дека неговиот тим развил слој кој што го намалува бројот на вируси до 99 отсто во рок од 30 минути, а може да издржи и до 50 перења.

Португалските маски „MOxAdtech“, користат активни состојки кои што веќе се докажале како исклучително влијателни во сузбивањето на H1N1 и ротавирусот.

Но, Симас предупредува дека самата маска не е решение за пандемијата коронавирус, туку најголема заштита имаме кога ја носиме маската, но и кога држиме социјална дистанца.

„Тоа е само уште еден алат, уште еден елемент на маска кој што покрај физичка бариера може да даде и хемиска“ – појаснил Симас, па додал дека луѓето при носењето на заштитната маска треба да внимаваат истата да го покрива носот и устата, за да се спречи ширење на респираторните капки.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This