September 29, 2020, 7:07 pm

Нафтената компанија БП, ќе инвестира во зелена енергија

Поврзано

Колку „заработија“ од Мој ДДВ: Лукаревска, Бочварски, Царовска, Богдановиќ – скенираат

Додека се чека блиц-проектот „Викенд без ДДВ“, повеќето функционери се незаинтересирани да ги скенираат фискалните сметки, но има и...

Цената на горивата останува иста

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата...

Осум банки пројавиле интерес за соработка со Пошта

До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да...
- Advertisement -

БП планира да преполови со производството на нафта и гас и да инвестира милијарди во чиста енергија

Копманијата, која се наоѓа во Лондон, ветува нови инвестиции од околу 5 милијарди долари до 2030 година во обновливи ресурси, за да ги постигне ветувањата за нула емисии на штетни гасови до 2050 година.

Акциите на БП после оваа одлука се кренаа за 8% на Лондонската берза.

„Оваа деценија што следува е критична за светот во борбата со против климатските промени, и да се движи потребната промена во енергетските системи се бара акција од сите“- одговори БП во изјавата.

„Компанијата очекува побарувачката за фосилни горива да падне до 75% во следните 30 години ако зголемувањето на глобалните температури е ограничено на 1.5 степени целзиусови, или 50% ако затоплувањето е помалку од 2 степени целзиусови“ – изјави Џулија Чиерчиа, директор за стратегии на БП.

Планот на БП да сврти од Нафта после еден век ке инволвира големи инвестиции во био-енергија,водородно и јаглеродно заробување и складирање.Исто така таргетираат и 70,000 електрични точки за полнење, многу повеќе од досегашните 7,500.

Latest News

Мицкоски: Владата за да не изгyби политички поени ја зголеми цената на струјата веднаш по изборите, ги кpaдат граѓаните

Цената на електричната енергија се одредува со важност од први јули, годинава за прв пат тоа се случи од...

Мицкоски: Им се ставаа вeштачки ракавици во теретаната на моите луѓе, па се докажа дека е нeвистина, од власта не се извиниja

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на „Топ Тема“ посочи дека власта неколку пати се има обидено да го извaлка неговото име со разно разни...

Мицкоски: Бараме 4 викенди без ДДВ, 5 проценти поголеми примања за пензионерите кои им ги уkинаа, за стечајците и невработените поголема помош

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека опозицијата нема да ја поддржи изборната измама која...

Мицкоски: Бараме ocлободување на партиципација на студентите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ рече дека за да се надмине ситуација со koрона кризата ВМРО-ДПМНЕ предложи...

Мицкоски: Прашањето е за што се трошат парите кога државниот долг е зголемен за една милијарда евра, а како потрошиле само 190 милиони евра

ММФ за Западен Балкан вели дека ја корeгирала претпоставката за пaдот на економијата. Тезата дека мора да има пaд во економијата ниту во минатото,...

More Articles Like This