НАЧАЛНИЦИ СЕ МЕНУВААТ КАКО ЧОРАПИ: Спасовски продолжува незаконски да ги распоредува и унапредува партиските послушници во пресрет на изборите!

Поврзано

(Видео) Плажата во село Стeњe беше гордост, а сега е pyинa која ја покажува нecпосoбноcтa на оние кои ветуваа живот

Плажата во село Стење на Преспанското Езеро беше гордост на туристичките работници од овој регион и потврда за далеку...

Жителите се гнeвни на оваа нeчecнa влacт

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски заедно со носителот на листа во изборната единица...

Македонија ќе се иcпрaви и гордо ќе чекори напред, Радишани е за Обнова на Македонија

Го посетив населеното место Радишани, како и црквата “Св. Наум Охридски” каде што успеав да се сретнам со неколку...

СДС е во паника. Знаат дека граѓаните ја прочитаа нивната деструктивност и неспособност и мислат дека ќе се спасат преку злоупотреба на државните институции. За СДС не постои одвоеност меѓу државата и партијата. Се кршат закони и партиски се злоупотребуваат сите ресурси, изјави Милан Стефаноски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес конференција.

Партизираноста на Министерството за внатрешни работи, поставувањето на нестручни кадри кои поседуваат партиска книшка на СДС, резултира со сериозни инциденти во кампањата.Оливер Спасовски продолжува незаконски да ги распоредува и унапредува партиските послушници во пресрет на изборите, рече Стефаноски.

СДС ги губи изборите и во Гевгелија. Затоа Спасовски е во паника и носи решенија спротивни на закон за са ги задоволи партиските послушници. Со издавање на „писмени наредби“ со важност од 30 дена во екот на предизборната кампања, на само 4 дена до изборите, се унапредени и разрешени полициски службеници по неколку скалила од системот на кариера, кажа Стефаноски.

Ова претставува еклатантен пример за злоупотреба на службената положба и овластувања. Имено, во текот на вчерашниот ден, направени се измени во ПС Гевгелија, каде што за командир е назначен Миле Ангелков, за заменик командир – Пепи Еленски, за началник на Надворешната канцеларија за криминалистички работи е поставен Гоце Петров и за сменоводител – Перо Василевски.Ова е беззаконие и за ваквите предизборни партиски комбинаторики ќе следи одговорност, изјави Стефаноски.

Би сакале да ги предупредиме послушниците на Оливер Спасовски и него самиот дека правната држава ќе се врати откако Заев ќе замине од власт. Тогаш сите ќе одговараат за криминалот што го сториле. Документирани се сите злоупотреби на службени возила, а пристигнуваат бројни информации дека полициски службеници наместо да се на работното место, по налог на потпретседателот на СДС агитираат меѓу граѓаните. Нивните признанија и изјави можеби ќе ја намалат одговорноста, но одговорност ќе има, додаде тој.

После 15-ти октомври ќе се врати правната држава и секој ќе одговара за злоупотребите што ги сторил, рече Стефаноски.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести