November 30, 2021, 7:12 am

Нашето семејство изгуби верен пријател: Барак Обama се прости од Бо, кучето кое живееше во Белата куќа скоро 8 години

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Нашето семејство изгуби верен пријател: Барак Обама се прости од Бо, кучето кое живееше во Белата куќа скоро 8 години

Нашето семејство изгуби верен пријател: Барак Обама се прости од Бо, кучето кое живееше во Белата куќа скоро 8 години

Поранешниот американски претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел Обама се во тата, жалат за загубата на домашно милениче, кучето по име Бо, кое живееше во Белата куќа скоро осум години.

„Нашето семејство изгуби вистински пријател и верен придружник“, напиша Барак Обама на Твитер.

– Бо беше постојано и нежно присуство во нашите животи. Среќен што нè гледа во нашите добри и лоши денови, додаде тој.

Португалското куче Бо имало 12 години. Обама не ги спомна причините за смртта, но неговата возраст е во нормалниот животен век на расата.

Кучето беше поклон на Обама од покојниот сенатор Едвард Кенеди и беше купено од одгледувач во Тексас по историската победа на Обама на претседателските избори во 2008 година.

Тогаш Барак и Мишел Обама се согласија на барањата на нивните ќерки да добијат куче во замена за тоа што требаше да се преселат во Вашингтон по неговата изборна победа.

Но, имаше многу шпекулации за тоа какво куче би добило првото семејство во тоа време.

Тие се одлучија за португалското водно куче затоа што се хипоалергични, а Малија Обама е алергична на влакна на куче.

Новиот миленик пристигна во Белата куќа во април 2009 година.

Малиа и Саша Обама, наводно, го именувале според нивниот братучед од Чикаго, именуван по блуз гигантот Бо Дилиди.

Првото семејство подоцна доби женско португалско водно куче по име Сани, кое сè уште е живо.

Таа, пак, не беше примерна како Бо, па во 2017 година го гризна семејниот пријател на Обама.

Latest News

САД распоредува вoeни сили низ целиот свет за ограничување на руската и кинеската агpecија

Министерството за одбрана на САД ја заврши ревизијата на глобалното распоредување на вооружените сили на САД, која започна во...

More Articles Like This