October 21, 2021, 1:24 pm

Најголемиот koшмар на САД: Русија и Кина се обeдинијa пpoтив Американците поради пpekpшувањето на меѓународнотo право

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кинеските власти остро се противат на санкциите што Вашингтон еднострано ги применува против Москва, изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Хуа Чунинг.
„Ја забележавме реакцијата на руската страна за американските санкции планирани за 2022 година. Кина е решително против САД да воведат еднострани санкции под изговор за заштита на човековите права“, истакна портпаролката.
Според неа, Вашингтон треба да се стреми да ги елиминира противречностите во односите со Русија преку еднаков дијалог.
„Соединетите држави ги прекршуваат одредбите од Повелбата на ОН и дејствуваат спротивно на општоприфатените норми на меѓународното право. Руската Федерација и Кина не се единствените кои се противат на тоа, туку и сѐ поголем број земји“, рече таа.
Регулаторниот комитет на Претставничкиот дом на САД претходно го одобри предлог -законот со кој се препорачува воведување санкции против 35 руски функционери, бизнисмени и новинари, кои, според Вашингтон, се вмешани во кршење на човековите права.

Изложени на откритието, меѓу другите, премиерот Михаил Мрковачки, портпаролот на Кремlin, Дмитриј Песков, директорот на ФСБ Александар Бортњиков и главниот уредник на агенцијата „Русија Севодња“ Маргарита Симонијан.
Во таа насока, Кремlin рече дека реализацијата на идејата на американските конгресмени за воведување нов пакет санкции против Русија ќе го закопа духот на самитот во енева и ќе ја изгасне секоја надеж за воспоставување заеднички дијалог

Latest News

Koмиcиjaтa за зapaзни бoлecти ќe диcкyтиpa зa мepкaта за нeoпхoднocт да ce пpимaт двe дoзи вakцини пpoтив Koвид-19

Мерките за заштита од Ковид-19 никогаш не биле носени од какви било политички одлуки од почетокот на кризата, од...

More Articles Like This