Најмалку шеcт цивили зaгнaa, пoвeќe лицa ce пoвpeдeни вo ekcплoзиja вo Сирија

Поврзано

Cитyaциjaтa e зaгpижyвaчкa: Ceчeњeтo нa пpaшyмaтa вo Амазонија ce згoлeмилo зa 43 oтcтo

Сечењето на прашумата во Амазонија се зголемило за 43 проценти во април во споредба со истиот период минатата година,...

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...
- Advertisement -

Најмалку шест цивили загинаа денеска во експлозија во северозападна Сирија, соопштија локални извори.

Околу 25 лица се повредени кога автомобил – бомба експлодираше во индустриската зона во Африн, велат извори.

Досега ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот, но најверојатно е извршен од ЈПГ/ПКК терористичка група.

Африн во најголем дел е расчистен од присуството на терористичката група на ЈПГ/ПКК во 2018 при големата антитерористичка офанзива на турската полиција во акцијата „Маслиново гранче“, но терористичката група има заостанати келии.

Терористите на ЈПГ/ПКК продолжуваат да извршуваат напади но не преземаат одговорност и го тероризираат цивилното насление, соопштија локални безбедносни извори.

Терористичката група, која напаѓа од отцепените сириски региони Тал Рифат и Манбиј, често ги таргетира Џарабулус, Азаз, Африн и Ал-Баб.

Во текот на над 30-годишната терористичка кампања против Турција, ПКК – означена како терористичка организација и од Турција, САД и ЕУ – и е одговорна за смртта на над 40.000 лица, меѓу кои жени, деца и бебеиња.

ЈПГ е сириска испостава на ПКК – Курдската работничка партија.

Од 2016 година, Турција лансираше успешни антитерористички операции долж границата со северна Сирија за да спречи формирање на терористички коридор и да овозможи мирен живот на населението како „Штитот од Еуфрат“ (2016), „Маслиново гранче“ (2018) и „Мирна пролет“ (2019).

Latest News

(Фото) Стефковски: Кyлтуpнo-иcтopиcкoтo нacлeдcтвo вo Гaзи Бaбa пpoпaѓa

Културно-историското наследство во Гази Баба пропаѓа!, пишува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Гази Баба, Бобан Стефковски. -Тажен пример на загрозеност на...

More Articles Like This