October 18, 2021, 2:18 am

Најнова анкета во Бугарија: Седумдесет отсто oд Бугарите се против укинување на ветото за пристапување на Македонија во ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Значителен процент Бугари не се согласуваат Софија да прави отстапки во спорот со Македонија. Тоа се резултати од телефонска анкета на агенцијата за истражување на јавното мислење Галуп.

Според Галуп, 70 отсто од испитаниците се против тоа Бугарија да го укине ветото за пристапување на Македонија во Европската унија.

Речиси 20 проценти се со спротивно мислење. Останатите се уште се двоумат, јавија бугарските медиуми. Анкетата е спроведена помеѓу 14 и 16 јуни меѓу 890 полнолетни Бугари.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This