НАЈНОВИ ДЕТАЛИ ЗА „БОМБАТА“: МВР со нови информации кои објаснуваат како и од каде е направена дојавата

Поврзано

ТPAГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВО : Четири годишно дете пaднa од трактор и починa на лице место!

Вчера во 13:45 часот било пријавено дека на ул.„Маршал Тито“ во Делчево, додека Д.Г.(43) од Делчево управувал трактор „ИМТ...

Апсен затоа што отишол на гробишта

Рано изутринава околу 04.00 часот од својот дом во населбата Ѓорче Петров бил уапсен Кристијан Јандриоски, силен критичар на...

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Православните христијани денеска празнуваат Задушница, а утре Педесетница – Слегување на Светиот Дух (Духовден). Празникот Задушница се одбележува во чест...

Од МВР вечерва соопштија дека денеска во 12:04 часот лицето Љ.Л. која рaботи како мониторинг во Скопје Сити Мол пријавил оти на одговорниот на обезбедувањето на објектот С.Д. на мобилен му стигнала порака „Напуштете го молот веднаш има бомба“ испратена од „глобфоне.ком“.

На лице место биле испратени полициајци од ПС Карпош, тимови Алфа, униформирани полициски службеници од БПС, Антитероризам. По преземени оперативно тактички мерки од страна на Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни и сексуални деликти при СВР-Скопје утврдена е IP адресата од WI-FI рутерот на кој бил поврзан мобилниот телефон од кој што е пратена пораката, по што е утврден и телефонот како и лицето кое ја пратило пораката.

Од страна на полициски службеници од Одделението за крвни и сексуални деликти при СВР-Скопје од слобода се лишени лицата П.Ц. роден 2000 година, со живеалиште во Ѓорче Петров и А.Д. роден 2000 година со живеалиште с.Волково, Скопје и двајцата вработени во агенцијата за обезбедување „ОСА“ како обезбедување во ТЦ „Сити Мол“.

Од истите одземени се мобилни телефони кои ќе бидат предадени за вештачење.

Актуелно

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

Повеќе вести