НАЈСТУДЕНО ВО БЕРОВО, НАЈТОПЛО ВО КРУШЕВО: Сонце и ведро време до следната недела, потоа дожд

Поврзано

Метеоролозите најавуваат нeврeмe со пopoeн дожд, гpмeжи и ветер над 90 км/ч

Времето претпладне и околу пладне во земјава ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе почне...

Денес времето променливо oблaчнo, попладне нeврeмe со град

Времето претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и појава на краткотраен дожд, а од пладне нестабилно, на...

Силно невреме со поpоен дожд и грмотевици го зафати скопскиот регион

Силно невреме со пороен дожд и грмотевици го зафати Скопје и скопскиот регион. За само кратко време над Скопје...

Најстудено утрово е во Берово, -8 степени, а во Крушево се измерени максимални два степена.

Според УХМР, минус шест е во Скопје Петровец, минус пет во Струмица, Битола, Маврово, Тетово, Гевгелија и Демир Капија, минус четири во Охрид, Крива Паланка, Скопје и Штип, минус три во Прилеп и Дебар, минус два во Охрид, Претор и Лазарополе, минус еден во Виница и Дојран, нула во Ѓуриште и Пожаране, а еден степен е во Тополчани.

Висината на снежната покривка до осум часот е четири сантиметри во Пожаране и три во Маврово.

Преку ноќта беше ведро, тивко и студено. Изутринава е сончево, тивко и студено. По котливите е магливо, само на повисоките места и на планините има слаб ветер со од променлив правец.


Суво и релативно топло ќе биде времето до четврток. Температурите ќе бидат во пораст и над просекот за овој период од годината.

Денес преку ден температурата ќе го достигне 15-тиот степен.

Во Скопје максималната температура денес ќе достигне до 10 степени.

Веќе од четврток се очекува зголемување на облачноста и опаѓање на температурата на воздухот.

Од следниот викенд, УХРМ најавува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и снег.

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести